Özen Kuzu’dan rant vergisi açıklaması…

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan 'rant vergisi' açıklamasını değerlendirdi

Özen Kuzu’dan rant vergisi açıklaması…

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu, Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan 'rant vergisi' açıklamasını değerlendirdi. 

Kuzu: 'Adil çözüm için gerekli olanlar'
Özen Kuzu, 'rant vergisi' ile ilgili düzenlemenin, vergilerden elde edilecek gelirin kentsel dönüşüme ve belediyelere aktarılmasının önemine dikkat çekerek: 'Bu yerel yönetimlerin güçlendirilmesine ve kentsel dönüşüme yeni bir finans kaynağı imkanı sağlayacaktır.' dedi. 

Her bölge için yüzde rant alınamaz
Kuzu, bu yararlarına rağmen, İstanbul'un her bölgesinin aynı olmadığına dikkat çekerek: 'her bölge için yüzde 50 rant vergisi alınması, imar artışını eksi yönde etkileyecektir. Bu işin adil olarak çözümünün sağlanabilmesi için mevcut imar planlarının kazanılmış hak haline getirilerek, bir milat oluşturmak ve bu milattan mülk sahibinin talebi ile bir imar artışı olması halinde vergilendirmek, imar hakkının kamu tarafında düşürülmesi halinde de kaybolan hakkı tanzim etmek, daha realist olacaktır. Birçok yasada olduğu gibi bu yeni yasal düzenlemelerde de eksiklikler olabilir, bunları kötü amaçlı kullanmak isteyenlere ilişkin tedbirlerin alınması da ihmal edilmemelidir.' dedi.