Özgürlük Anıtı ne zaman yapıldı?

Özgürlük Anıtı 1884 yılında Fransa'da tamamlandı ve 28 Ekim 1886 yılında da New York'da dikildi

Özgürlük Anıtı ne zaman yapıldı?

Özgürlük Anıtı New York'da yer alıyor. 1886 yılından bu yana Amerika'nın simgesi olan anıtsal heykeli ve gözlem kulesi olarak koşullandırılıyor.  

Fransa tarafından kuruluşunun 100. yılı nedeniyle ABD'ye hediye edilen Özgürlük Anıtı bakırdan yapılmıştır. Heykel, sağ elinde bir meşale, sol elinde ise bir hitabe tutmakta olup, bu hitabe üzerinde 4 Temmuz 1776 tarihi (Bağımsızlık Bildirgesi'nin tarihi) yazılmaktadır. 

Heykelin başındaki taç'ın 7 sivri ucu 7 kıtayı veya 7 denizi simgeliyor. Yüksekliği 46 metre, kaidesi ile beraber 93 metre olan Özgürlük Anıtı, sağ elinin yüksekliği 13 metredir.  Özgürlük Anıtı'nın genişliği 2 metre, yüksekliği ise tacı ile birlikte 5 metredir.

Ziyaretçilere açık olan Özgürlük Anıtı, Heykele Singer dikiş makinelerinin kurucusu Isaac Singer'ın dul eşi Isabelle Eugenie Boyer modellik etmiştir.

Özgürlük Anıtı ne zaman yapıldı?
Özgürlük Anıtı 1884 yılında Fransa'da tamamlandıktan 1 yıl sonra 350 parçaya bölünüp 214 sandık içinde New York limanına ulaştırılmıştır. Parçalar, 4 ay içinde kaidenin üzerinde yeniden birleştirilmiş ve 28 Ekim 1886 tarihinde binlerce izleyicinin önünde açılışı gerçekleşmiştir.