Perakende yasa tasarısı tartışılıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın, perakende yasa tasarısı kapsamında, AVM yapımında esnaf ve sanatkarları odaları birliğinin görüşlerinin alınacağını açıklaması tartışmalara neden oldu

Perakende yasa tasarısı tartışılıyor

Perakende ticaretin düzenlenmesi hakkındaki yasa tasarısı hakkında bilgi veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'nın, AVM yapımlarına ilişkin olarak, yapı ruhsatı verilmeden önce, o yerdeki ticaret ve sanayi odaları ile esnaf ve sanatkarlar odaları birlginin görüşünün alınacağı açıklamaları tartışmalara neden oldu. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü, esnafın AVM'leri kendisine rakip olarak gördüğünü belirterek tasarıya itiraz edeceklerini söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı açıklamalarında, AVM yatırımlarına yönelik 5. maddenin, büyük şehirlerde AVM'lere yapı ruhsatı, kullanma izin belgesi ve işyeri açma ve çalışma ruhsatı vermeye büyükşehir belediyelerinin yetkili olduğunu belirtmiş, yapı ruhsatı verilirken o yerdeki esnaf ve sanatkarlar odalarıyla görüş alışverişinde bulunulacağını söylemişti.

Hulusi Belgü: 'İtiraz edeceğiz'
Bu açıklama kapsamında yasa tasarısına itiraz edeceklerini söyleyen Alışveriş merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Başkanı Hulusi Belgü: 'Böyle bir şey yapılırsa işimiz zor. Esnaf AVM'leri kendisine rakip görüyor.' şeklinde konuştu.