"Piyalepaşa Sergisi büyük önem taşıyor"

Geçmişten Günümüze Piyalepaşa Sergisi, semtin tarihi ve kültürünü anlatan eserlerle Rahmi Koç Müzesi’nde açıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan sergiyle ilgili görüşlerini anlattı.

Piyalepaşa semtinin kurucusu ve Osmanlı Devleti’nin en başarılı Kaptan-ı Derya’sı Piyale Paşa ve Piyalepaşa semtinin tarihi hakkında çıkarılacak kitabın araştırmaları sırasında elde edilen tarihi eserlerden oluşan Geçmişten Günümüze Piyalepaşa sergisi Rahmi Koç Müzesi’nde ziyarete açıldı. Proje araştırmaları ve kitabın yazımı Gökhan Akçura tarafından yapıldı. Geçmişten Günümüze Piyalepaşa Sergisi Polat Holding, Piyalepaşa İstanbul ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle hayata geçti. Sergide İstanbul’un bilinen ilk haritası, kuşbakışı İstanbul panoramaları, 6 parçalık panoramik gravür ile bakır baskı tekniğiyle yapılan İstanbul’un bilimsel haritasına kadar çeşitli yüzyıllara ait eserler bulunuyor. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan sergiyi, “Bu sergi semtimizin değerleri için büyük önem taşıyor” diye anlatıyor. Ziyaretçiler bu sergide Piyale Paşa kimdir sorusunun cevabını bulurken, semtin tarihiyle ilgili zamanda yolculuğa çıkacak. Sergi30 Mart’a kadar ziyaret edilebilir.

Piyalepaşa İstanbul semtimize yapılmış en büyük yatırımlardan biri
Polat Holding ile Piyalepaşa İstanbul sponsorluğunda ve Beyoğlu Belediyesi’nin işbirliğiyle hayata geçen Geçmişten Günümüze Piyalepaşa sergisinin açılışında bulunan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Piyalepaşa İstanbul projesinin Beyoğlu’na yapılmış en büyük yatırımlardan biri olduğunu belirterek, projenin Dolapdere hattının tarihi seyrini değiştirecek büyüklükte olduğunu ve bu yüzden çok büyük önem taşıdığını söyledi. Demircan, “ Dolapdere hattında hayata geçen önemli otel, iş merkezi ve kültür merkezi yatırımları var. Bunlar Beyoğlu’nun değerlenmesi açısından çok önemli projeler. Piyalepaşa İstanbul projesi aynı zamanda projeye semtin adını da vererek değerli bir iş yaptı. Biz, tarihimizle ve bizi biz yapan değerler varız. Piyale Paşa’dan bize kalan camiinin de etrafı ihya ediliyor. Piyalepaşa İstanbul’un nadide semtlerinden biri olacak. Ben de bir Kasımpaşalı olarak, Beyoğlu’nun gelişmesine kendini adamış bir belediye başkanı olarak gururluyum. Bu anlamlı sergide emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Firma Bilgisi: Polat Holding
Proje Bilgisi: Piyalepaşa Istanbul