Rayiç bedel belgesi nereden alınır?

Rayiç bedel belgesi nedir, nereden alınır? İşte yanıtı.

Rayiç bedel belgesi nereden alınır?

Rayiç bedel, en yalın ifadeyle bir konutun güncel piyasa koşullarındaki alım-satım bedelidir. Bu bedelin belgesi ise konuta ait rayicine ilişkin bilgileri içeren belgedir. Peki rayiç bedel belgesi nereden alınır?

Belediyeden alınır…

Rayiç bedel belgesini konutun bağlı olduğu belediyeden almanız mümkün. Tabii belediyeye gitmek istemeyenler, rayiç bedel bilgilerini belediyeyi arayarak, telefon aracılığıyla da öğrenebilirler. Ada ve parselden veya ad ve soyada göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu mahalle-cadde ve sokak bilgilerine göre o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilir.

 

Rayiç bedel belgesi nereden alınır?

Rayiç bedel nasıl belirlenir?

Bir konutun rayiç bedeli, defterdarlıklar ya da mal müdürlükleri tarafından belirleniyor. Tabii bedel belirlenirken dikkat edilen hususlar da var. Bunlar arasında konutun bulunduğu semt, ilçe mahalle, manzara, ulaşım, sokak gibi unsurlar yer alıyor. Konutun merkezi bir konumda olup olmadığı, alışveriş merkezleri ya da mağazalara yakınlığı, önemli sosyal kurumlara uzaklığı da rayiç bedel tespitinde dikkat edilen unsurların başında geliyor.