Rayiç bedel nasıl hesaplanır?

Bir mülkün bugünkü piyasa koşullarındaki alım satım bedeli olan rayiç bedel nasıl hesaplanır?

Rayiç bedel nasıl hesaplanır?

Bir mülkün bugünkü piyasa koşullarındaki alım satım bedeli olan rayiç bedel nasıl hesaplanır? Semt, ilçe, mahalle, sokak, merkez ve çevresi, manzara, ulaşım, konutun eski ya da yeni oluşu gibi faktörlerin etkilediği rayiç bedel nasıl hesaplanır işte yanıtı. 

Şehrin içindeki konumu rayiç bedelini belirleyen en önemli faktördür. Konutun bulunduğu semtteki rayiç bedelini, aynı bölgedeki evlerin rayiç bedelini öğrenerek belirleyebiliriz. Örnek: Konutun bulunduğu semtte bulunan 3 evin rayiç bedel toplamını, bu evlerin toplam metrekaresine bölerek, konutun bulunduğu semtte metrekare fiyatının ne kadar olduğunu belirleyebiliriz. 

Bulunan bu rayiç bedelini, rayiç bedelini belirlemek istediğimiz evin metrekaresi ile çarparız. Böylece, konutun gerçeğe yakın bedelini hesaplamış oluruz. Daha sonrasında, diğer 3 konutun, kendi konutumuza kıyasla eksiklik ya da fazlalıklarını belirleyerek gerçek rayiç bedelini buluruz. Örnek: Manzara, altyapı, bina özellikleri vs.)

Rayiç bedeli hesaplanırken, konut ya da arsanın merkezi konumda olması dikkat edilmesi gereken özelliklerden biridir. Aynı zamanda o bölgede yaşayan insanların sosyo-ekonomik durumu da rayiç bedelini etkiler. Semtte yer alan alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri ve konut projeleri bu değeri arttıran özelliklerdendir.