Rayiç bedel nedir?

Gayrimenkulün pazar değeri olarak bilinen rayiç bedel nedir? sorusunun yanıtını sizler için derledik

Rayiç bedel nedir?

Bir gayrimenkulün bugünkü piyasa koşullarındaki alım satım bedeli olan rayiç bedel gayrimenkulün pazar değeri olarak ifade ediliyor. Gayrimenkule ya da gayrimenkulün rayiç bedeline ilişkin bilgilerin bulunduğu belgeye ise rayiç bedel belgesi deniliyor. Rayiç bedel nedir? sorusunu yanıtladık. 

Konutun şehir içinde olması rayiç bedelde büyük rol oynuyor

Gayrimenkulün şehir dışında ya da şehir içinde olması rayiç bedelin belirlenmesinden büyük rol oynuyor. Şehir içerisindeki aynı özelliklere sahip bir gayrimenkulün rayiç bedeli, şehir dışındaki gayrimenkulden daha yüksek olabiliyor. Rayiç bedeli etkileyen faktörler ise konut projeleri, alışveriş merkezleri, merkezi lokasyon, eğlence merkezleri, dükkanlar, eğitim merkezleri olarak karşımıza çıkıyor.

 

Rayiç bedel nedir?

 

Rayiç bedel belgesi nereden alınır? 

Rayiç bedel belgesi gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeden alınabiliyor. Ada ve parselden ya da isim ve soyada göre emlak beyanlarından bakılarak bulunduğu mahalle-cadde ve sokak bilgilerine göre o yılki rayiç bedel ve arsa birim değeri öğrenilebiliyor. Aynı zamanda rayiç bedel ile ilgili bilgiler belediyeden telefon ile de öğrenilebiliyor. 

Rayiç bedel sorgulama nasıl yapılır? 

Rayiç bedel tespiti, taşınmaz türüne göre defterdarlıklar ya da mal müdürlükleri tarafından yapılıyor. Belirlenen bedele göre ise satışlar gerçekleşiyor. Rayiç bedel sorgulaması ise artık kolaylıkla internet üzerinde yapılabiliyor. Her ilçe belediyesinin kendi internet sitesinde rayiç sorgulama sistemi bulunuyor. Rayiç bedel sorgulama sisteminden arsanın bulunduğu mahalle ve caddeyi girdiğinizde arsa rayiç bedeli karşınıza çıkıyor.