Reidin-GYODER Raporu'nun şampiyonu: Antalya

Reidin ve GYODER tarafından hazırlanan 2015 Ekim ayı emlak endeksi, konut fiyatlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 7.72 oranında artış yaşandığını ortaya koydu. Rapora göre, konut fiyat ve kiralarının en fazla artış gösterdiği şehir Antalya oldu

Reidin-GYODER Raporu'nun şampiyonu: Antalya

Garanti'nin desteği ile Reidin ve GYODER tarafından hazırlanan2015 Ekim ayına ilişkin Yeni Konut Fiyat Endeksi, konut fiyat artışlarının sürdüğünü ortaya koydu. 1 Kasım seçimleri öncesinde yaşanan sert düşüşe rağmen gerçekleşen artış, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 7.72, geçen aya kıyasla ise yüzde 0.73 düzeyinde oldu.

Konut fiyatları en çok Antalya'da yükseldi
Yapılan incelemede Antalya, metrekare başına yüzde 3'lük değer artışıyla Ekim 2015 döneminde konut satış fiyatları kategorisinde şampiyon oldu. Bu dönemde konut fiyatlarında düşüş yaşanan bir şehir kaydedilmezken, fiyatları en düşük oranda Kilis'te arttı. Kilis'teki artış yüzde 0.02 düzeyinde gerçekleşti. 

Antalya kiralık konut endeksindeki şampiyonluğuyla da dikkat çekti. Türkiye Kompozit Kiralık Konut Fiyat Endeksi'nde yaşanan artış geçen aya kıyasla yüzde 2.26, geçen yılın aynı dönemine kıyasla ise yüzde 10.76 olarak gerçekleşti. Bir önceki aya kıyasla metrekare başına yüzde 2.93'lük değer artışı yaşayan Antalya kiralık artışında liderliğini sürdürürken, Kilis'te kiralar yüzde 1.06 oranında düşüş gösterdi.

Daire tiplerine göre fiyatlar
Konut tipleri bazında yapılan incelemede ise en yüksek fiyat artışına sahne olan konut tipinin 1+1 olduğu ortaya çıktı. Bu dönemde 1+1 dairelerin artışı yüzde 1.37 olurken, 2+1 dairelerdeki artış yüzde 0.77 ve 4+1 dairelerde ise yüzde 0.88 oldu. Bu dönemde 3+1 tipi dairelerde ise düşüş gerçekleşti. 

 

Reidin-GYODER Raporu'nun şampiyonu: Antalya

 

GYODER-REIDIN verilerini değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun, döviz kuru ve enflasyonda yaşanan artışın maliyetler üzerinde baskı oluşturduğunu, ancak bunun fiyatlara yansımadığını belirterek: 

"Diğer taraftan Eylül ayında %29 olan bireysel yabancı yatırımcılara markalı konut satış oranının, Ekim ayında %38 seviyesine yükseldi. Bu artış, bireysel yabancı yatırımcıların özellikle yüksek kurdan dolar bozdurma avantajından yararlandığının ve seçim sonrası istikrara yönelik bir beklenti ile yatırım pozisyonu aldığının bir göstergesi olarak düşünülebilir." dedi.