Rönesans ENR listesine 38. sıradan girdi

Rönesans Holding, ENR tarafından hazırlanan Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhitleri listesine bu yıl 38. sıradan girdi.

Rönesans ENR listesine 38. sıradan girdi

Engineerin News Record tarafından her yıl periyodik olarak yayınlanan Dünyanın En Büyük 250 Müteahhitleri Listesi'ne bu yıl 38. sıradan giren Rönesans Holdin, böylece Türkiye'den listeye en yüksek sıralamada giren firma unvanını kazandı. Yurt içi ve yurt dışında hayata geçirdiği projelerle son yıllardaki yükselişini sürdüren Rönesans, ENR verilerine göre 2016 yılı içinde toplamda 3.9 milyar dolar gelir elde etti. Firmanın uluslararası alandaki projelerinden elde ettiği gelirin ise .25 milyar dolar seviyesine ulaştığı belirtildi.

Avrupa'nın en büyük 10. şirketi

ENR tarafından yayınlanan listeye göre Türkiye'nin en büyük şirketi unvanını kazanan Rönesans, aynı zamanda Avrupa'nın en büyük uluslararası müteahhitleri arasında da 10. sırada yer aldı. Rönesans Holding'in Türkiye, Avrupa, Bağımsız Devletler Topluluğu, Kuzey Afrika ve Orta Doğu gibi lokasyonlarda önemli işler hayata geçirdiğini dile getiren Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak: "ENR listesinde ise uzun zamandır istikrarlı bir şekilde ülkemizi başarıyla temsil ediyoruz. Türkiye’nin en büyük uluslararası inşaat şirketi olarak bu listede yer almak bizim için gurur verici. Bu başarıda emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Hedefimiz dünyanın lider 10 müteahhitlik şirketi arasında yer almak. Bu hedefe güçlü adımlarla yaklaşıyoruz" şeklinde konuştu. 

Türk müteahhitlerini tüm dünya izliyor

Ilıcak, Türk müteahhitlik firmalarının elde ettiği başarıların tüm dünya tarafından takip edildiğini, kalite, bilgi birimi ve tecrübe ile bu firmaların tüm dünya tarafından parmakla gösterilen kuruluşlar haline geldiğini dile getirerek: "Bunun en büyük kanıtı ortaya koyduğumuz projelerin yanı sıra ENR listesinde yer alan Türk şirketlerinin ortaya koydukları başarılardır. Bu haklı gururu paylaştığımız şirketleri ve sektörümüzün tüm paydaşlarını tebrik ediyorum" ifadelerini kullandı. 

Rönesans Holding satın almalarla yükseliyor

Heitkamp Ingenieur und Kraſtwersbau GmbH şirketinin yüzde100’ünü satın alarak büyüme ivmesini yükselten Rönesans Holding, Hollandalı şirket Ballast Nedam'ı da bünyesine katmıştı, Avrupa'da kısa sürede büyüme eğilimini perçinleyen Rönesans 1 milyar Euro'luk ciro büyüklüğü ile dikkat çekti. Holding son olarak da Avrupa'nın 100 yıllık hayali ve dünyanın en uzun demiryolu tüneli Gotthard Base'i hayata geçirmişti. Rönesans son olarak Hollanda’nın Rotterdam kentinde yaklaşık 1 milyar euro tutarında, yol ve tünellerden oluşan PPP (Public Private Partnership) projesinin inşa işini üstlendi. 

Rusya ve Türkmenistan projelerine devam

Diğer taraftan Rönesans Holding, Kazatistan'ın Başkenti Astana'da EXPO 2017 kapsamında inşası gerçekleştirilen Mea Silk Way'i de tamamladı. Proje geçtiğimiz aylarda kapılarınız ziyaretçilere açarken, Moscow City’de inşa edilen 374 metre yüksekliğindeki Federation Tower ise 2017 yılının son çeyreğinde  teslim etmeyi planlıyor. Firma ayrıca 462 metre yüksekliğindeki ana kule binasıyla Rusya ve Avrupa'nın en yüksek binası unvanına sahip olacak St Petersburg gökdelen projesini de 2018 yılı içinde teslim etmeye hazırlanıyor.