Rus yatırımcı yeniden sahnede

Uçak krizinin ardından Türk konut sektörüne ilgisini kaybeden Rus yatırımcıların alımlarında, son iki ayda belirgin bir canlanma gözlemleniyor

Rus yatırımcı yeniden sahnede

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan uçak krizinin ardından, Türk konut sektörüne yönelik alımlarında gerileme gözlemlenen Rus yatırımcılar, son iki ayda piyasaya yeniden girmeye başladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Haziran 2016 dönemine ait Konut Satış İstatistikleri'nde Ruslar, 114 alım ile, Iraklı yatırımcının arkasından ikinci sırada yer aldı. Iraklı yatırımcı, bu dönemde 214 konut satın aldı.

Yabancıya Konut Satışı düşüşünü sürdürüyor... Ayrıntılar için tıklayın...

Rusların ilgisinde canlanma
Uçak krizi ile başlayan süreçte konut piyasasına yönelik ilgisini kaybeden Rus yatırımcı, ilk gün gerilimlerinin atlatılması ve ikili ilişkilerdeki iyileşme ile birlikte yeniden sahneye çıkmaya başladı. Mayıs ayında gerçekleştirilen 121 adetlik alımın ardından Haziran ayında da 114 konut satın alan Ruslar, böylece son iki ayda 235 adetlik alıma imza atmış oldu. Bu alımlar Rus yatırımcının yavaş yavaş kriz öncesi düzeye ulaşma eğilimi gösterdiği yorumlarına neden oldu. 

2016 yılında Ruslara yapılan konut satışı
Son iki ayda yapılan alımlar, Rusların temkinli davranma eğiliminin de sonlandığını gösteren işaretler olarak yorumlandı. Ocak ayında 106 adet alım yapan Ruslar, Şubat 2016'da 88, Mart ayında ise 96 adet konut satın almıştı. Nisan ayında yaşanan 96 adetlik alım ile birlikte durağanlık sürecine son verilmiş, Mayıs ayında Ruslar 121 adet konut satın almıştı. 

Aylara Göre Ruslara Yapılan Konut Satışı (Kaynak TÜİK)
Ocak 106
Şubat 88
Mart 96
Nisan  96
Mayıs 121
Haziran 114