Rusya kararını verdi: "Hangi şirketler Türkleri çalıştıracak?"

Uçak krizinin ardından ülkede çalışan Türlerin durumunu belirlemek üzere bir kurul toplayan Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, hangi şirketlere Türk işçi çalıştırma izni verileceğini belirlediklerini açıkladı

Rusya kararını verdi:

Yaşanan uçak krizinin ardından Türkiye'ye yönelik siyasi ve ekonomik ambargo olanaklarını tartışmaya başlayan Rusya, son olarak ülkedeki Türk işçilerin durumunu görüşeceğini ve belli kurallara bağlayacağını duyurmuştu. Geçtiğimiz hafta içerisinde bu konuyu karara bağlamak üzere Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev'in başkanlığında toplanan  Hükümetl, Türk vatandaşlarını işe almalarına izin verilen Rus şirketlerinin listesinin onaylandığı bilgisini verdi

Ruslar Türkiye'den konut almayı sürdürüyor mu?

Hangi şirketler Türkleri çalıştıracak?
Hükümet toplantısı sonrasında bir konuşma yapan Başbakan Medvedev, Türk vatandaşlarını işe alma yasağından etkilenmeyecek şirketlerin listesinin oluşturulduğunu ve kararın altına imza attığını açıkladı. 

Genel yasak 1 Ocak'ta yürürlüğe giriyor
Listenin henüz yayınlanmadığını ve alınan kararla birlikte bir istisnanın da söz konusu olabileceğini vurgulayan Medvedev: "Listeyi hazırlarken ilgili bakanların önerilerini aldık. Listenin dışında kalan şirketler 1 Ocak'tan itibaren Türkiye vatandaşlarını işe alamayacak..." dedi. 

Hangi Rus şirketinin Türk işçi çalıştırma hakkına sahip olduğuna dair belge henüz yayınlanmadı. Ancak, söz konusu hakka 53 şirketin sahip olduğu ve bu bu şirketlerin de ağırlıklı olarak inşaat ve otomotiv sektöründe faaliyet gösterdiği öğrenildi.