Rusya krizinden bugüne satılık otel ilanlarında büyük artış

Rusya krizinin turizm sektörüne vurduğu darbe her geçen gün daha da belirgin hale geliyor. Ege ve Akdeniz'de satılığa çıkarılan otel sayısının 1,300'ü bulduğu belirtiliyor. Yalnızca Alaçatı'da Kasım ayından bugüne, 100'e yakın otel için satılık ilanı verildi.

Rusya krizinden bugüne satılık otel ilanlarında büyük artış

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan gerilim, ekonomiyi başta turizm olmak üzere, kritik sektörler aracılığıyla sarsmaya devam ediyor. Uzmanların, 2015 yılının son döneminde yaşanan uçak krizi sonrasında bozulan ilişkilerin bir an önce düzeltilmesi yönündeki çağrılarına rağmen olumlu adımların atılamaması, özellikle turizm sektörü yatırımlarının toplu halde yitirilmesine neden olmaya başladı. 

Alaçatı'da satılık otel sayısı artıyor
Bu açıdan en belirgin örneği, Alaçatı oluşturuyor. Kasım 2015'ten günümüze kademeli biçimde artış gösteren satılık otel ilanları, bugün itibarıyla 100'e yaklaşmış durumda. İmara açık arazilerin neredeyse bütünüyle bittiği bu bölgede turizm ölme noktasına ulaştı. Satışa çıkan otel fiyatları ise 550 bin dolardan başlıyor ve 5 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

 

Rusya krizi bir bölgenin turizmini böyle vurdu

 

Ege ve Akdeniz'de 1.300 otel satıldı
Diğer taraftan Alaçatı, çok daha geniş bir bölgeye ilişkin gerçekliğin temsili niteliği taşıyor. Akdeniz ve Ege sahillerinde, Rusya krizini takip eden süreçte satılığa çıkarılan otel sayısının 1.300 adedi bulduğunu vurgulayan uzmanlar, 2011'den günümüze dek devam eden çöküş sürecinin, 2016 itibarıyla net bir sonuç ortaya çıkardığını vurguluyor. Uzmanlara göre, Türkiye, ekonomik ve güvenlik problemlerinde net bir yanıt sunamadığı sürece, satışlardaki artış da devam edecek.

Rusya'nın ambargo hamleleri ağırlaşıyor... Ayrıntı için tıklayın...

Ege ve Akdeniz imajını nasıl kurtarır?
Türkiye'nin, özellikle son dönemde yürüttüğü dış politikanın uluslararası platformda olumsuz bir imaj yarattığına ve özellikle turistleri hedef alan kimi eylemlerin bu olumsuz imaja katkı yaptığına dikkat çeken Prof. Dr. İçöz, yürütülecek çalışmalarda Ege ve Akdeniz gibi bölgelerin güvenli olduğu imajının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. 

Mülkiyette Arap tehlikesi
Satılığa çıkarılan otellerin özellikle Arap yatırımcılar tarafından satın alındığını ancak bu yatırımcı profilinin "işletme" amaçlı değil "yatırım" amaçlı yönelimde bulunduğunu da söyleyen İçöz, ülkedeki kaos ortamının dinmesinin ardından Arap yatırımcının bu işletmeleri fahiş fiyatlarla elden çıkaracağını hatırlattı. İçöz, bu girişimin de ekonomiye büyük bir zarar vereceğini sözlerine ekledi.