Sabiha Gökçen, Malezyalıların oldu

Malaysia Airports Holdings, Sabiha Gökçen Havalimanı A.Ş.'nin Limak Holding elindeki yüzde 40 hissesini satın alma hakkını kullandı ve havalimanı hisselerinin yüzde 100'üne sahip oldu

Sabiha Gökçen, Malezyalıların oldu

Malaysia Airports Holdings, Sabiha Gökçen Havalimanı A.Ş.'nin Limak Holding elindeki yüzde 40 hissesini satın alma hakkını kullandı. Satış,TAV Holding'in,  geçtiğimiz haftalar içerisinde Limak'ın elindeki yüzde 40'lık hissenin alınacağı açıklamasına rağmen gerçekleşti. TAV'ın 285 milyon euro'luk teklifine rağmen, yüzde 60 hisseye ve kalan hisseler için öncelikli satın alma hakkına sahip olan Malaysia Airports Holding, bu hakkını kullanacağını açıkladı.

285 milyon Euro karşılığında
Öncelikli satın alma hakkına sahip olan Malaysia Airport, TAV'ın yaptığı teklife çıkması halinde yüzde 40'lık diğer hisseye sahip olma hakkını saklı tutuyordu. Bu hakkı kullanacağını açıklayan firma, 285 milyon Euro'nun ödenmesinin ardından Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yüzde 100'üne sahip olacak.  

Malezyalılar Sabiha Gökçen hisselerinin tamamını aldı

TAV Holding'in açıklamalarına rağmen
TAV Havalimanı Holding, geçtiğimiz ay içerisinde Sabiha Gökçen Havalimanı'nın yüzde 40 hissesini satın alacağını açıklamış; TAV İcra Kurulu Başkanı Sani Şeker, Sabiha Gökçen ortaklığının TAV için önemli bir tratejik adım anlamına geldiğini söylemişti.

Eşit pay açıklaması yapılmıştı
Daha önce Sabiha Gökçen Hisselerinin yüzde 40'ının satın alınmasıyla ilgili olarak firanın Kurumsal İletişim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, yüzde 40 hisse için Limak Grubu ile anlaşıldığı duyurulmuş ve açıklamada: 'Sözleşmeye göre gerekli onayların alınması ve işlemin tamamlanmasının ardından TAV ve Malaysia Airports, Sabiha Gökçen'de ortak olarak havalimanının yönetiminde eşit paya sahip olacak.' ifadeleri kullanılmıştı.