Sanal para ile konut satışına katılım Türkiye'de güçlenir mi?

Dünyada ve Türkiye'de konut satışına başlanan sanal para Biotcin ile ilgili olarak yerli konut üreticilerinden farklı görüşler geliyor. Geçen hafta MiaVita projesinde sanal para ile satışların başladığı duyurulsa da kimi firmalar Biotcin'i 'güvenilir bulmadıklarını' buna karşın sürecin sağlıklı biçimde takip edilmesi gerektiği yönünde görüş bildiri

Sanal para ile konut satışına katılım Türkiye'de güçlenir mi?

Uluslararası finans piyasalarının en yeni argumanı sanal para Biotcin tartışması Türkiye'ye sıçradı. İlk olarak İngiliz gayrimenkul geliştirme devi Knox Group'un Dubai'de hayata geçirdiği bir projenin önemli bir kısmını Biotcin karşılığında satışa çıkarması ile başlayan sanal para karşılığı konut satışı konusunda yerle konut geliştiricileri ise farklı görüşler geliştiriyor. Geçen hafta içinde ilk kez bir Türk firma biotcin ile konut satışına başlandığını duyururken, kimi firmalar bu argumanı güvenilir bulmadıklarını belirtiyor. 

Sanal para Biotcin ile satışlar başladı

Geçen hafta içinde MiaVita projesini geliştiren firma tarafından yapılan açıklamada kripto para birimi Biotcin ile satışların başladığı duyurulmuştu. Projenin yönetim firmasının patronu Erdal Daldaban, alınan satış kararının Bitcoin ile ödeme yaparak konut ve iş yeri alımlarında sanal para ile ilgilenen ve sisteme dahil olan yatırımcıların kazançlarının değerlendirilmesi için önemli bir firsıt olduğunu belirtmiş ve dijital paranın küresel ekonomi için göz ardı edilemeyecek bir unsur haline geldiğini belirtmişti. Daldaban, Bitcoin ile birlikte hesaplar arası para transferinin ve ödemelerdeki hızın daha da ivme kazanacağını da vurgulayarak, yüklü miktarlarda paranın çok küçük ve güvenilir şekilde kişinin yanında taşınabileceğine de olanak tanındığını dile getirmişti. 

Bitcoin ve tescil sorunu

Bitcoin kullanan yatırımcıları memnun eden MiaVita kararına karşın, Türkiye gayrimenkul sektöründe bu girişime başka bir katılım gözükmüyor. Sektörün Bitcoin argümanına yaklaşımındaki mesafe firmalar tarafından korunurken, bu mesafedeki esas arguman ise Bitcoin'in henüz yeterli bir güvenilirliğe ulaşamamış olması olarak gösteriliyor. Yıldırım Grup İcra Kurulu Başkanı Zafer Yıldırım, firmanın ticari olarak Bitcoin'e olan güveninin tam olmadığını buna karşın tüm yeniliklere açık olduklarını söyledi. Yıldırım, Bitcoin'in ilerleyişini yakından takip ettiklerini de belirterek: "Bizim burada tedirgin olduğumuz noktalar; Bitcoin’in şu an tescillenememesi, kimin olduğunun belli olmaması ve e cüzdanların sürekli el değiştiriyor olması. Biraz daha sisteme oturarak, Türkiye’de kullanılabilir hale gelmesi ile gayrimenkullerimizi bu şekilde satma girişiminde bulunabiliriz. Şu an reklam olsun diye bir ofisime kıyamam ve devamı gelmeyecekse eğer ben buna girmem. Ayaklarımızın yere sağlam basmasına ihtiyacımız var’’ yorumunda bulundu. 

Dolandırıcılık mı yeni dünyanın finans değeri mi?

Dünya finans çevrelerinde son bir yılın en çok tartışılan konularından biri olan Bitcoin, JP Morgan Chasce CEO'su Jamie Dimon'un 'dolandırıcılık' açıklamasına paralel olarak bir kez daha gündeme gelmişti. Bitcoin'i çalışamaz bir sistem olarak niteleyen Dimon daha da ileriye giderek "Bunu satın alan insanların gerçekten akıllı olduğu düşünülemez..." demişti. Reel piyasa aktörlerinin bu itibarsızlaştırma çalışmalarına karşın Biotcin'in reel para piyasalarında muhatapları olan diğer para birimleri karşısında işlem görmeyi sürdürmesi ve JP Morgan'ın da Dimon'un açıklamalarına karşın Bitcoin alımlarına devam etmesi ise son haftaların en dikkat çekici gelişmelerinden biriydi. 1 bitcoin, bugün halen 4 bin dolara yaklaşan değişim değerine sahip.

Bitcoinli ilk satış Texas'ta gerçekleşti

Tüm bunlar olup biterken dünyada ilk kez Bitcoin karşılığında konut satış işlemi de tamamlandı. Coin Telegraph kaynaklı bir habere göre, yeni tamamlanan bir konut Bitcoin ile satıldı. Tüm ödemenin satıcıya Bitcoin olarak aktarıldığı satış işlemine aracılık eden kişi, 33 yıllık anlaşma kapatma deneyiminin hiç böylesine sorunsuz bir alışverişe tanıklık etmediğini belirterek: '10 dakika içinde BTC ABD Dolarna çevrildi ve satış halloldu..." açıklamasını yaptı.