Şanlıurfa Hilvan TOKİ Konutları başvuruları 16 Mart’ta!

Şanlıurfa Hilvan TOKİ Konutları projesinde 19 adet konutun başvuru dönemi 16 Mart 2015 tarihinden başlıyor. Projede konut fiyatları 72 bin TL’den başlıyor.

Şanlıurfa Hilvan TOKİ Konutları başvuruları 16 Mart’ta!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Şanlıurfa'da inşa edilen TOKİ Şanlıurfa Hilvan projesi kapsamında 19 adet konut 16 Mart 2015 tarihinde satışa çıkarılıyor. Şanlıurfa Hilvan TOKİ Konutları için Ziraat Bankası'nın Hilvan Şubesi'ne yapılacak başvurular, 30 Haziran 2015 tarihine kadar devam edecek.

16 Mart'ta başvuru sürecinin başlayacağı 19 adet konutun fiyatları da belli oldu. Buna göre en düşük konut fiyatı 72 bin TL, en yüksek konut fiyatı da 119 bin TL olarak belirlendi. 120 ve 180 aylık vadelerle konut sahibi olunabilecek projede aylık taksitler ise 352 TL ile 846 TL arasında değişiyor.

Şanlıurfa Hilvan TOKİ Konutları için TOKİ tarafından yayınlanan detaylı bilgilendirme ise aşağıda yer alıyor;

"Proje yapı ruhsat tarihi 09 / 09 / 2014'tür.

• E1 tipi konut seçimini yapan alıcılar %12 peşinat 180 ay vade ile peşinatlarını ilgili banka şubelerine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır. Anılan projedeki konutlar için ilk taksit ödemesi, teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacaktır.

Dönemsel artış oranı; yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranı,

ÜFE, TÜFE oranlarından en düşük olanı dikkate alınarak İdarece belirlenen oranda artırılacaktır. ilk 6 aylık dönemsel artış teslim tarihini izleyen dönemden itibaren başlatılacaktır.

• K2 tipi için konut seçimini yapan alıcılar, %15 peşinat 120 ay vade ile peşinatlarını ilgili banka şubelerine yatırarak Gayrimenkul Satış Sözleşmesini imzalayacaklardır. Borç bakiyesi ve aylık taksitler her yılın Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez, bir önceki 6 aylık dönemdeki memur maaş artış oranına göre artırılacaktır. İlk taksit ödeme tarihi teslim tarihini takip eden aydır. İlk 6 aylık dönemsel artış teslim tarihini izleyen dönem itibariyle başlatılacaktır.

• Sözleşme bedeli üzerinden %0,948 (binde dokuz virgül kırk sekiz) oranında damga vergisi, peşinat bedeli üzerinden %0,5 (binde beş) oranında banka komisyonu ve banka komisyonu üzerinden %5 (yüzde beş)oranında BSMV satış sırasında bankaca tahsil edilecektir.

•Konut alıcısı, sözleşmenin kurulduğu tarihten itibaren on dört gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahiptir.

• Konut alıcısı, Gayrimenkul'ün fiili tesliminden evvel teslim süresi içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkına sahiptir.

• "Konut satın almak için başvuruda bulunan kişilerin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine tapuda kayıtlı bağımsız bir konutun bulunmaması, daha önce Toplu Konut İdaresince satılmış bir gayrimenkule sahip olmamış ve daha önce Toplu Konut İdaresinden kredi almamış olmaları" gerekmektedir.

• Altgelir tipi konutların devir işlemlerinde, sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemeyeceklerdir.

• Projeden E1 tipi konut almak isteyenlerin Toplu Konut İdaresi Başkanlığının web sayfası'nda (www.toki.gov.tr) yer alan Alt Gelir Grubu Başvuru Şartlarını taşıyor olmaları gerekmektedir.

• Projede konut büyüklükleri ve mahal listelerinde bir çelişki olduğu takdirde uygulama projesi ve sözleşmedeki bilgiler esas kabul edilecektir.

• Anahtar teslimi öncesinde, KDV Kanunu uyarınca konut bedelinin %1'i oranında KDV ayrıca alıcılar tarafından ödenecektir.

• Konut tesliminden sonra ALICI, Yönetim Planı ve KMK'nda öngörülen ortak giderlerden bağımsız bölüme (GAYRİMENKUL) isabet eden miktarları, toplu yapı alanındaki ortak tesislere ilişkin giderleri ve blok aidatlarını anahtar tesliminin gerçekleştiği veya teslim ihbarında belirtilen sürenin içinde bulunduğu aydan geçerli olmak üzere her ay yapı/site yönetimine ödeyecektir. Alıcı bağımsız bölümü teslim almamış olsa dahi aidat ve ortak alan giderlerini ödemekle yükümlüdür.

• Satış işlemleri T.C. Ziraat Bankası A.Ş. aracılığıyla yapılacaktır.

• Gayrimenkul satış işlemleri Özel Hukuk Hükümlerine tabidir."
 

Firma Bilgisi: Toki