Satışlar arttı, sektörel güven yükseldi

TÜİK, konut satış verilerindeki olumlu verilerin ardından, İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nin de yüzde 2.2 düzeyinde yükseldiğini vurguladı

Satışlar arttı, sektörel güven yükseldi

Mayıs 2016 dönemine ait konut satış verilerini bugün kamuoyu ile paylaşan TÜİK, "Sektörel Güven Endeksi"nde de yükseliş eğilimi içine girildiğini gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayınlanan Haziran 2016 dönemine ait İnşaat Sektörü Güven Endeksi, yüzde 2.2 'lik artışa işaret etti.

İnşaat Sektörü Güven Endeksi'nde yükselme
TÜİK tarafından yapılan açıklamada mevsim etkilerinden arındırılmış İnşaat Sektörü Güven Endeksinin yüzde 2.2'lik artışla 79.18'den 80.94'e yükseldiği belirtildi. Güven endeksindeki artış gelecek üç ayılk süreçte toplam çalışan sayısında artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının armasından kaynaklandı. Diğer taraftan, alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi de mevsim normallerinin üzerinde değerlendiren girişimci sayısında da düşüş kaydedildi. 

TÜİK verilerinde ayrıca, bir önceki aya kıyasla kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksinde de yüzde 0.4'lük düşüş yaşandı ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksinde de yüzde 4.1'lik artış yaşandığı belirtildi

Türkiye İstatistik Kurumu Mayıs 2016 dönemine ait Sektörel Güven Endeksi için tıklayın...

Hizmet sektöründe artış perakende sektöründe düşüş
Diğer taraftan mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektöründe artış, perakende ticaret sektörü güven endeksinde ise düşüş kaydedildi.. Hizmet Sektörü'ndeki artış yüzde 1.3 oldu ve Mayıs ayında 94.50 iken Haziran ayında 95.75 değerine yükseldi. Diğer taraftan perakende ticaret sektörü güven endeksinde yüzde 4'lük bir kayıp kaydedildi. Bu sektörde değer, 99.65 olarak gerçekleşti.