Sayıştay AOÇ raporunu kamuoyu ile ne zaman paylaşacak?

Sayıştay, Atatürk Orman Çiftliği ve TOKİ raporlarını halen kamuoyu ile paylaşmadı. Kurum tarafından yapılan açıklamada, raporlarla ilgili prosedürün devam etmekte olduğu vurgulandı

Sayıştay AOÇ raporunu kamuoyu ile ne zaman paylaşacak?

2014 yılı raporlarını hazırlayan Sayıştay, TOKİ ve Atatürk Orman Çiftliği raporlarını yeni yıla girmemize rağmen henüz kamuoyu ile paylaşmadı. Bu durum, 4 Ocak tarihli bir basın toplantısında Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan tarafından da dile getirilmişti. Candan, geçtiğimiz yıl bir önceki yılın Sayıştay raporlarını Aralık ayında açıklandığını hatırlatarak: "2014 yılı Sayıştay raporlarının açıklanmaması manidar. Sayıştay’a resmi yazı ile raporların açıklanmama nedenleri sorduk.” ifadelerini kullanmıştı. 

Candan muhalefet partilerini ve meclisi de görevlerini yapmaya davet etmiş ve Sayıştay raporlarının bir an önce kamuoyu ile paylaşılmasını istemişti. 

Sayıştay AOÇ raporunu kamuoyu ile ne zaman paylaşacak?

Sayıştay'dan "prosedür" ve "böyle bir rapor yok" açıklaması
Kamuoyunda yer alan Atatürk Orman Çiftliği Sayıştay raporu haberlerine ilişkin olarak da bir açıklama yayınlayan Sayıştay Başkanlığı, Atatürk Orman Çiftliği'nin 2014 yılı işlemlerinin denetimi sonucunda düzenlenen raporun 2015 yılı sonunda nihai şekli ile TBMM'ye sunulacağını belirtti. Açıklamad 31 Ekim 2015 tarihli Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan bir haberde yer alan ve arazinin Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na devredilmesinin "kanuna karşı hile" olduğu şeklindeki habere de yalanlama getirilerek:

"Dolayısıya haberde yer aldığı gib AOÇ arazilerinin kamu kuruluşlarına uzun vadeli kiralandığına bunun da kanuna karşı hile olduğuna ilişkin tespit içeren herhangi bir Sayıştay raporu bulunmamaktadır..." ifadelerine  yer verildi. 

Sayıştay Atatürk Orman Çiftliği 2014 raporu ile ilgili ayrıntılar için tıklayın...

Sayıştay raporunda neler var?
Çeşitli gazetecilerin TBMM'ye sunulan Sayıştay Raporu'na ilişkin bilgilere ulaşmasıyla elde ettikleri bilgiler ise Atatürk Orman Çiftliği'nde yaşanan kanuna aykırılıkları bir kez daha gözler önüne serdi. Raporda, 48 bin 750 metrekarelik alan için 14 bin 709 TL (metrekare başına 30 kuruş) kira ödenmesinden, Atatürk'ün mirasına aykırı olarak hareket edildiğine yönelik çok sayıda tespite yer verildiği öğrenildi.