Sefaköy Köprüsü'nde yetki tartışması

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Ayamama Deresi ıslah çalışmaları kapsamında yıkılan 'Sefaköy Köprüsü' İSKİ, Karayolları ve İBB arasındaki 'yetki' karmaşası nedeniyle yeniden inşa edilmedi

Sefaköy Köprüsü'nde yetki tartışması

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında Ayamama Deresi ıslah çalışmaları kapsamında yıkılan 'Sefaköy Köprüsü' bir türlü yapılamıyor. 2009 yılında yaşanan ve 31 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından başlanan ıslah çalışmalarına paralel olarak 'derenin yatağının genişletilmesi' maksadıyla yıkılan köprü ile ilgili olarak İSKİ, Karayolları ve İBB arasında yetki karmaşası yaşanıyor.

200 metrelik yol 2 saate çıktı
Bölge halkının 200 metrelik yolun 2 saate çıktığı gerekçesiyle şikayette bulunduğu köprü inşaatı ile ilgili olarak Karayolları, İBB ve İSKİ, karşılıklı olarak 'Köprü Yapma Yetkisinin' kendisinde olmadığını iddia ederek, sorumluluğu diğer kuruma atıyor. Küçükçekmece Tevfikbey Mahallesi'nde yer alan Sefaköy Köprüsü'nün dere yatağının akışını engellediği ve dere genişliğinin 12 metreden 25 metreye çıkartılması amacıyla yıkılmasının ardından bir açıklama yapan İBB 'Köprünün dere bandına göre yeniden inşa edileceğini' ve 22 Eylül 2013'te başlayacak çalışmanın dört ayda tamamlanmasının hedeflendiğini söylemişti.

Ayamama Deresi ıslah çalışması

Kimin yetki alanı?
Hürriyet Gazetesi'nden Dinçer Gökçe'nin haberine göre, köprünün bir türlü inşa edilememesinden şikayetçi olan vatandaşlar, resmi makamlara başvurarak konu hakkında bilgi edinmek istediklerinde ise beklemedikleri bir durumla karşılaştı. İlk olarak İBB'ye başvuran bir vatandaş, başvurunun İBB yetki ve sorumluluk alanında bulunmadığı, Karayolları Genel Müdürlüğü ile temasa geçmesi önerisinde bulundu. Aynı vatandaşın başvurusunu alan Karayolları Genel Müdürlüğü ise, sorumluluğun İSKİ'de bulunduğu yanıtını verdi.

İSKİ: 'Köprü İBB'nin sorumluluğunda'
İSKİ ise vatandaşın başvurusuna şu şekilde yanıt verdi: 'Bahse konu Sefaköy Köprüsü, yenilenmek üzere devre dışı bırakılmadan önce araçlar için de, yayalar için de alternatif köprüler inşa edilmiştir. Söz konusu alternatif köprüler faaldir. Sefaköy Köprüsünün yıkıldıktan sonra yeniden inşa edilmesi planlanan sürede tamamlanamamıştır. Nihayetinde İdaremiz Yönetim Kurulunca ihale konusu işin feshedilmesine karar verilmiştir. Kalan işler İdaremiz ve İBB’nin devam eden diğer ihaleli işleri kapsamında tamamlanacaktır. Sefaköy köprüsünün inşaatı İBB tarafından yapılacaktır.'

Proje Bilgisi: Köy