Şehircilik’te yönetim değişiyor

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ ile bağlantılı olduğu tespit edilen kamu personelleri tespit edilip açığa alınırken bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan da açığa almalar gerçekleşiyor.

Şehircilik’te yönetim değişiyor

FETÖ ile mücadele amacıyla kurulan komisyonunun çalışmalarıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda üst düzey yöneticilerin görevine son verildi. Görevine son verilen 7 kişiden birinin müsteşar yardımcısı olduğu belirlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele amacıyla bir “İnceleme ve Çalışma Komisyonu” kurulduğu belirtildi. Komisyonun 7 gün 24 saat esasına göre çok titiz bir şekilde çalıştığı ifade edildi. Komisyonun yürüttüğü incelemelere göre bakanlık içinde FETÖ ile bağlantısı tespit edilen kişilerin başta banka hesapları olmak üzere tüm bağlantıları incelendi.

Tapu ve Kadastro’da 67 personel
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve İller Bankası gibi kuruluşlarda da  FETÖ ile bağlantılı kişilerin tespiti için alt komisyonlar kuruldu. İlgili bu kurumlarda yapılan araştırmalar sonucunda Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nde 67 personel açığa alınırken, diğer personellerle ilgili araştırmalar detaylı bir şekilde sürüyor. İller Bankası’nda da FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 37 personelin de kurumla ilişiğinin kesildiği belirtildi. FETÖ’ye yönelik çalışmalar gelen ihbar ve araştırmalarla genişleyerek devam ediyor. Şimdiye kadar 7’si üst düzey olmak üzere 167 personel açığa alındı. Bunun dışında FETÖ ile bağlantısı olduğundan şüphelenilen 250 personel hakkında da inceleme işlemleri devam ediyor. 17-25 Aralık sürecinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünde çalışan bir grup personelin, İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın gayrimenkul hesaplarına sızdığı tespit edildi ve personeller görevden uzaklaştırılarak açığa alındı.