Şehre inen domuzlar 'The Guardian'a haber oldu

The Guardian gazetesi, Kuzey Ormanları'nın yok olmasıyla birlikte yaşam alanlarını yitiren 'yaban domuzlarını' haber konusu yaptı

Şehre inen domuzlar 'The Guardian'a haber oldu

Mega Projeler ve İstanbul-Kuzey Ormanları'nda yaşanan tahribat dünyaca ünlü The Guardian Gazetesi'ne haber konusu oldu. Kuzey Ormanları'nda büyük bir ağaç ve yeşil katliamı yapıldığını duyuran The Guardian, yaşam alanlarını yitiren yaban domuzlarının da şehrin merkezine inmeye başladığına dikkat çekti. 

Ormanlar kesilirse, domuzlar şehre iner
Son haftalarda şehrin merkezinde görülen yaban domuzu sayısındaki artışa dikkat çeken The Guardian, Üçünü Boğaz Köprüsü ve Üçünücü Havaalanı gibi mega ağaç kıyımlarının doğal sistem üzerinde büyük bir tahribata yol açtığına vurgu yaptı. The Guardian'ın sorularını yanıtlayan Kuzey Ormanları Savunması üyesi Onur Akgül: 'Onların evlerini, gıda kaynaklarını yok ediyoruz. Kuzeye gidemezler. Denizde yaşayamazlar. O nedenle şehre göç ediyorlar.' ifadelerini kullandı. 

İstanbul mega projelerden ne kazanır, ne kapbeder?
Gazeteye yaptığı açıklamada, İStanbul'un farklı ekosistemlerine büyük zarar verecek olan inşaat çalışmalarının sonucunda, şehirlerde vahşi hayvan görme olasılığının artacağına da vurgu yapılarak: 'Dev inşaatlar nedeniyle milyonlarca ağaç kesilecek. Birçok bitki ve hayvan türü, bu bölgede yok olacak.' dedi.  

Yıldız Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Doç Dr Tuba İnal Çekiç de inşaatların yalnızca hayvanlar için değil insanlar için de ciddi iklimsel sorunlara yol açağını vurguladı. Çekiç, hava kirliliğinin artışı, rüzgar ve yağmurların etkilenmesi gibi sorunlara vurgu yaparak: 'Bu ormanlık bölge bizim akciğerimiz, şehrin akciğeri" yorumlarını yapıyor. Türlerin çeşitliliği, ağaçların kesilmesi sonrasında hayvanlara ne gibi zararlar geleceğini görmek için ÇED raporlarına ihtiyacımız var. Bu raporlar olmadan hareket etmek büyük ekolojik felaketlere yol açabilir.'