ŞEHRİN Bankı d3 ile Tanışma Festivali'nde!

Emirati tasarımcısı, çok yönlü oturma enstalasyonunu yaparken termal modifiye Amerikan dişbudak ağacını kullandı

ŞEHRİN Bankı d3 ile Tanışma Festivali'nde!

Emirati tasarımcısı Khalid Shafar tarafından tasarlanan ve termal modifiye Amerikan dişbudak ağacı kullanılarak yapılan 4.68 metre uzunluğundaki açıkhava oturma enstalasyonu 'ŞEHRİN Bankı', 2-4 Nisan 2015 tarihlerinde gerçekleşen 'd3 ile Tanışma' festival organizasyonunda odak noktası oldu. Organizasyon, Amerikan sertağaç endüstrisinin önde gelen uluslararası ticaret birliği Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC) ile yerel yetenekleri desteklerken, uluslararası tasarım, lüks ve moda markalarına da yaratıcı bir merkez sağlamayı amaçlayan ve kısaca d3 olarak adlandırılan Dubai Design District (Dubai Tasarım Bölgesi) tarafından yapılan ortaklaşa bir çalışmadır. Northland Orman Ürünleri tarafından bağışlanan ve termal modifiye Amerikan dişbudak ağacı 'CAMBIA' ile üretilmiş olan toplam dört bank, üç günlük festival süresince sergilendiler.

Aralarında Zaha Hadid, David Adjaye, Matteo Thun, Sou Fujimoto, Norman Foster ve Paul Smith gibi isimlerin de yer aldığı tasarım dünyasının da büyük beğenisini kazanan, Shafar ve d3 ile gerçekleşen bu işbirliği, Amerikan sertağaçlarını yaratıcı projelerle teşvik etmeyi amaçlayan AHEC'in, Ortadoğu ve uluslararası alandaki öncelikli girişimleri üzerine inşa edildi. AHEC'in Bölge Direktörü Roderick Wiles, nispeten basit ama dikkatlice kontrol edilen ısıtma işlemiyle gerçekleşen termal-modifikasyon sayesinde, seçilmiş bazı Amerikan Sertağaç türlerinin rahatlıkla dış mekanda ve hatta yüksek nem ortamlarında kullanılabilen dayanıklı keresteye dönüştürülebileceğini ifade etti. Bu bilgilerden yola çıkan Shafar da, dış mekanda rahatlıkla kullanılan bir bank tasarlayarak, ağacın güzelliğini halka göstermek ve bir yandan da BAE'nin zorlu iklim koşullarına bile dayanabilen malzeme dayanıklılığını sergilemeye karar verdi.

Ünlü tasarımcı Khalid Shafar, bu projeyi kendi sözleriyle şöyle açıkladı; "ŞEHRİN Bankı tasarımında, kamu demografik özelliklerinin dünya üzerindeki herhangi bir yere göre değişmesi ve projenin Dubai silüetiyle karşı karşıya bulunan, d3 konumunun ufkuyla, zemininde yer alması fikirlerinin ortaklaşa yansıması söz konusu. Bu bank şeklinden işlevine tüm özellikleriyle, bireyleri ayırmadan, yaşı, bedeni veya yetenekleri ne olursa olsun herkes için bir yer sunmaktadır. Bankın dış kısmı termal modifiye Amerikan dişbudak ağacıyla yapılmışken iç kısmı, d3 konumunu ve çevrede devam eden inşaatı yansıtan, üç standart ölçüdeki yapı taşlarıyla dolduruldu. Bu tasarım aynı zamanda, bankın dışındaki temiz ahşap çerçeveye tezat bir sanayi görünümü vermeyi sağlamaktadır."

Neredeyse 5 metre (4.68m) uzunluğunda ve 40cm genişliğindeki bank, çocuklar, yetişkinler, hatta yaşlılar ve bebekler için farklı yükseklikleri ile, mümkün olan en geniş demografik özellikteki kişilerin rahatlıkla oturabilmesi için tasarlanmıştır. Shafar bu büyük ölçekli fonksiyonel bankı, diğer parçalar arasında öne çıkması ve bir kamu ortamında daha fazla kişinin alan paylaşarak iletişebilmesine hizmet etmesi için kasıtlı olarak tasarladığını belirtti. Ayrıca ham doğal kaplama ile de, doğal doku, desen ve termal modifiye Amerikan dişbudak ağacının koyu renginin açığa çıkabildiğini ifade etti. AHEC, bankın 'd3 ile Tanışma' organizasyonunda sergilenmesiyle birlikte, termal modifiye Amerikan sertağaçlarının dış mekanlardaki kullanım potansiyelini göstermek ve özellikle de, artan boyutsal sağlamlığı ve ahşabın çürüme direncine bağlı olarak hizmet ömrünü uzatan, bakımını kolaylaştıran üstün yapısına dikkat çekmeyi umut ediyor.

"Khalid Shafar ve Dubai Design District ile olan bu işbirliği, parke dayanıklılığını geliştirmede kullanılan yeni teknolojilere dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. Dünya genelinde termal modifiye sertağaçları için gelişmekte olan bir pazar var ve Dubai'de bu büyük potansiyeli sergileyebilmek harika" diyen Roderick Wiles, sözlerine şöyle devam etti; "Biz bu teknolojinin, gelecekte ahşabın dışarda kullanımıyla ilgili önemli bir unsur olduğuna inanıyoruz. Pazar her geçen gün büyürken, tasarımcılar ve mimarlar ahşabı kullanmak istiyorlar ama tabii ki bu malzeme de, iyi bir performans göstermek, iyi görünmek ve uzun ömürlü olmak zorundadır, yoksa rekabet edemez. Termal-modifikasyon, hiçbir kimyasal madde kullanmadan dayanıklılığı artıran bir yöntemdir ve diğer malzeme çözümlerine oranla çok düşük çevresel etkileri vardır. Termal-modifikasyon, Amerika'nın iyi yönetilen ormanlarından üretilen ahşabı işleyerek, yüksek kaliteli, çevre dostu ve bazı ithal tropikal ağaç türlerine sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. "

Wiles'a göre, artan çevre bilinci ve sıkı çevre düzenlemeleri nihai tüketicileri, sürdürülebilir yönetimi ve düşük çevresel etkileri kanıtlanmış olan ahşap kaynaklarını değerlendirmeye yönlendiriyor. Termal-modifikasyon süreci (ayrıca ısı işlemi olarak da bilinir) artık, eskiden yalnızca tropik sert ağaçlarının sunduğu çürümeye karşı dayanıklılık ve direnç özelliklerini ılıman sertağaç türleriyle de gerçekleştirebilmeyi sağlıyor. Kavram yeni değilse de, termal-modifikasyon bugün, özenle geliştirilmiş teknolojiyi kullanan endüstriyel bir süreçtir ve Amerikan sertağaçları için gerçek bir yeni fırsatı temsil etmektedir. Temiz ve verimli enerji teknolojisi olan termal modifikasyon işlemi, kontrollü bir atmosferde yüksek ısı kullanırken, hem kimyasal hem de fiziksel özelliklerini değiştirerek, ahşabın boyutsal dengesini ve bozunma direncini geliştirmektedir.

'd3 ile Tanışma' festivali, bölgedeki yeteneklerin yaratıcılığını kutlamak ve teşvik etmek için organize edilmiştir. Tasarım, sanat, moda, yemek deneyimi ve eğlence alanlarının, BAE ve ötesinden, en dinamik ve özgün yaratıcı yeteneklerini ağırlayan bu üç günlük etkinlik sayesinde, yaratıcı yetenekler de d3 bölgesini evleri gibi görmeye başladılar. Organizatörler amaçlarının, yerel halk, tasarımcılar, kültürel meraklıları, öğrenciler ve turistleri, 'd3 ile Tanışma' çatısı altında biraraya getirmek ve bu paylaşım ilhamıyla, Dubai'nin tasarım merkezinin bir parçası olma fırsatını sunmak olduğunu belirtiyorlar.