Şehrizar Konakları imar planında yeni iptal kararı

İstanbul 2. İdare Mahkemesi, Üsküdar'da inşa edilen Şehrizar Konakları projesinin imar planlarını dördüncü kez iptal etti. 11 Kasım tarihinde alınan kararda 1. ve 3. derece doğal sit alanında kalan bölgede arazi örtüsünün büyük ölçüde değiştirildiği yönünde görüş bildiren Bilirkişi Raporu etkili oldu

Şehrizar Konakları imar planında yeni iptal kararı

Üsküdar'da inşa edilen Şehrizar Konakları projesinin imar planı hakkında dördüncü kez yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Davayı görüşen İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin 1 Kasım tarihli kararında, incelemelerde bulunan Bilirkişi Heyeti raporunun büyük etkisi oldu.

Bilirkişi Heyeti'nden Şehrizar Konakları raporu
Sözcü'de yer alan Özlem Güvemli imzalı habere göre Burhaniye Mahallesi'ndeki parselleri 1. ve 3. derece doğal sit alanında kaldığına vurgu yapan ve alanın doğal arazi örtüsünün büyük ölçüde değiştirildiğini tespit eden Bilirkişi Heyeti, söz konusu imar planı için yalnızca olumlu görüş bildiren kurumlara yer verilmesini, aksi yöndeki görüşlere is yer verilmemesini "planlama tekniğine uygun" olmadığı kanaatini mahkemeye bildirdi. Bilirkişi Heyeti'nin saptadığı bir diğer aykırılık ise, Beykoz, Beşiktaş ve Sarıyer'de yapılacak olan plan değişikliklerinde siluet alanlarındaki yüksekliğin 6.50 olarak belirlendiğini, buna karşın Şehrizar Konakları'ndaki yüksekliğin ise 9.50 metre düzeyinde seyrettiğine vurgu yapıldı. 

11 Kasım'da aldığı kararda, Bilirkişi Heyeti'nin görüşlerini değerlendiren İstanbul 2. İdare Mahkemesi, doğal sit alanında kalan ve Boğaziçi siluetini delen konaklar için yapılan plan değişikliğini, şehircilik ilkelerine, planlama tekniklerine ve kamu yararına aykırı buldu ve planları yeniden durdurdu. 

CHP'li Meclis Üyesi'nden "peşkeş" yorumu
Söz konusu arazinin daha önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait olduğunu, ancak sonrasında el değiştirdiğini belirten İBB Meclis Üyesi Hakkı Sağlam, arazinin daha sonra AKP Genel başkan Yardımcısı ve Milletvikili Vedat Demiröz'ün ortak olduğu bir şirket tarafından satın alındığını söyledi. Sağlam, 6 ay içerisinde plan tadilatı öngörüldüğünü, çeşitli davalar açıldığını ancak Şehrizar Konakları'nı durdurmanın mümkün olmadığını da sözlerine ekledi.