Sektör 2015'te yüzde 10-12 büyür

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun 2015 yılında başta İstanbul olmak üzere gayrimenkul sektöründeki büyüme oranının yüzde 10-12'yi bulacağını söyledi

Sektör 2015'te yüzde 10-12 büyür

Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun 2015 yılında başta İstanbul olmak üzere gayrimenkul sektöründeki büyüme oranının yüzde 10-12'yi bulacağını söyledi. Sektörün nabzının ağırlıklı olarak İstanbul'da atmaya devam edeceğinin altını çizen Erilkun: 'İstanbul'da son dönem nüfus artışı ve göçlerin etkisiyle hane halkı sayısı 1.180.000 artış gösterdi. Türkiye nüfusunun yüzde 20'den fazlası İstanbul'da yaşıyor ve son dönemdeki yabancı akınını da hesaba katarsak gayrimenkul sektörünün nabzı ağırlıklı olarak yine burada atacak' dedi.

2015'te stoklar tüketilecek
Erilkun, yalnızca inşaat ve emlak üretiminde değil, aynı zamanda emlak geliştirme alanında da büyük bir ivme yaşandığına dikkat çekerek Türkiye'de 6 milyon konut, 8 milyon metrekare kiralanabilir AVM alanı ve 4 milyon metrekare ofis alanı üretiminin başarıyla gerçekleştirildiğini söyledi. Erilkun: '2015 yılı Türkiye'de 2014'teki stokların hızla tüketildiği, yeni pazarların oluşturulduğu bir yıl olacak. İstanbul'da ise Kanal İstanbul, Üçüncü Köprü gibi birbiri ardına hızla ilerleyen projelerle dev yatırımların hayata geçirildiği bir yıl olacak. Haziran 2015'de yapılacak genel seçimler de sektörde bir belirsizliğe ve durağanlığa yol açmayacak. Çünkü Türkiye neredeyse tamamen tek ve kuvvetli bir çizgiyi benimsediği ve giderek daha fazla tek sesli olduğu için seçimler sektörün pozitif yükselişine bir handikap oluşturmuyor. Bilakis, alıcı kitle seçim sonrası yükselişten etkilenmemek için seçim öncesi dönemi bir fırsat dönemi olarak değerlendiriyor.' şeklinde konuştu.

Gayrimenkul ve turizm yatırımları öne çıkacak
2015'in ticari gayrimenkul ve turizm yatırımlarının öne çıktığı bir yıl olacağına da değinen Erilkun: 'Türkiye'de perakende pazarının büyüme hızı yüzde 8, AVM'lerde kiralanabilir toplam alan ise 7.54 milyon metrekare. Bunun 2.17 milyon metrekaresi İstanbul'a ait. Özellikle son 5 yıldır yabancıların VM ve ticari gayrimenkul yatırımları en az yüzde 65 oranında artış gösteriyor. Araplar başta olmak üzere pek çok AVM yabancı gruplar tarafından satın alınıyor. Turizmde de benzer bir seyir var. Her yıl 10 milyon turist ağırlayan İstanbul'da 150.000'e yakın yatak ihtiyacı var. İstanbul'da halen 60 adet 5 yıldızlı otele ihtiyaç bulunuyor. Buradaki rantı gören pek çok yatırımcı özellikle havaalanı bölgesinde Basın Ekspress yolunda turizm imarlı kesimlere otel inşaatına başladı. Aynı bölgede Capital Tower gibi çok nitelikli ticari gayrimenkul, ofis projeleri inşa ediliyor. Bölgenin en köklü AVM'si olan Kuyumcukent de bu nedenle kuyum ağırlıklı AVM'den evlilik merkezi konseptine çevrildi.' şeklinde konuştu.