Emlakbank sektörde katılım bankacılığı payını yüzde 15'e çıkaracak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Emlakbank'ın yeniden yapılandırılması adına önemli değişiklikler yapıldığını belirterek, sektördeki katılım bankacılığı payının yüzde 15'e yükseleceğini belirtti.

Emlakbank sektörde katılım bankacılığı payını yüzde 15'e çıkaracak

Çevre ve Şehircilik bakanı Murat Kurum, Emlak Bankası'nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin önemli değişiklikler yapıldığını belirtti. Kapsam değişikliğinin sektördeki katılım bankacılığı payını yüzde 15'e yükseltilmesi hedefine önemli katkı sunacağı üzerinde duran Murat Kurum: "Son dönemlerdeki başarılı büyüme performansının lokomotiflerinden biri olan inşaat sektörüne ve gayrimenkul ile konut piyasasına da yeni çözümler sunacaktır." şeklinde konuştu.  

Yakında kendinden beklenen projeler hayata geçirilecek

Bakan Murat Kurum, geleneksel fonlama ve fon toplama modellerinin de ötesine geçecek yapılar üzerinden modelleme çalışmalarının sürdürüldüğünü de belirterek: "2019 yılında BDDK'dan faaliyet izninin alınması ve merkez şube açılışını planlıyoruz. Böylece bankamız kendinden beklenen projeleri hızla hayata geçirmeye başlayacaktır." şeklinde konuştu. 

Emlakbank sektörde katılım bankacılığı payını yüzde 15'e çıkaracak

Sektör ucuz kredi için Emlakbank'ı bekliyor

Konut kredisi faiz oranlarındaki artış sürerken, sektörde faaliyet gösteren firmaların da faaliyetlerinde ciddi bir daralma gözlemleniyor. Faiz baskısının kıskacı sebebiyle kriz baskısını hisseden kimi şirketlerin yardımına ise Emlakbank yetişecek. Uzmanlar Emlakbank'ın devreye girmesiyle ucuz maliyetli konut kredisine ulaşımda önemli bir alternatifin oluşacağını belirtiyor. 

Taş: Sektör için önemli

Konuyla ilgili olarak Para Dergisi'ne konuşan Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, sektörün mevcut konut kredisi faiz oranlarının yüksekliği sebebiyle zorda görünmüş olsa  dahi 7 aylık konut satışının stabil kaldığı üzerinde durdu. Emlak Bankası'nın devreye alınması ile birlikte tüketicinin ucuz maliyetli konut kredisine ulaşacğını belirten Taş: "Bu sürecin başlamasıyla birlikte konut satış adetlerinin daha da yükseleceği gerçek." şeklinde konuştu. Gökhan Taş,  Türkiye'nin yüksek potansiyele sahip bir pazar olduğunu ve yeni konut sahibi olma durumunu besleyen sosyal olguların güçlü olduğunu da belirterek: "Köyden kente göçün devamlılığı, evlilik ve boşanma oranları, gurbetten dönüş gibi olgular Türkiye'de en az 1 milyon adetlik konut hareketliliğinin doğal olduğunu gösteriyor." dedi. 

 

Sektör ucuz maliyetli kredi için Emlakbank'ı bekliyor

 

Emlakbank gelirse 1.5 milyon olur

Bu potansiyelin Emlak Bank'ın devreye girmesiyle yükseleceğini de belirten Taş: "Tüm bu tabloya ev alma hayali kuran ancak fiyatı ulaşılabilir bulmayan kitleyi de katabilirsek potansiyel yükselecek. Emlak Bankası'ın da bu açıdan önemi büyük. Konut satış adetleri rahatlıkla yıllık 1.5 milyona ulaşabilir." ifadelerini kullandı. 

Sektörün Emlak Bankası memnuniyeti

Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı'nda mega projeler ve inşaat yatırımları dışında gayrimenkul sektörünü yakından ilgilendiren maddelerin başında Emlak Bankası geldi. Uzun süre hizmet veren ancak 2001 krizinin ardından faaliyetlerine son verilen Emlak Bankası'nın yeniden büyük eylem planında yer alması sektörde memnuniyetle karşılandı. Konut Geliştiricileri ve YAtırımcıları Derneği Başkanı Altan Elmas, 17 yıl sonra aktif hale gelen kurumun kendileri için büyük önem taşıdığını vurgulayarak: "Bakanlarla yaptığımız görüşmelerde bu talep bizden gelmişti." dedi. 

Sektörün kredilendirilmesi adına önem taşıyor

Elmas, Emlak Bankası'nın sektörün kredilendirilmesi için önemli bir hamle niteliği taşıdığını ve yeni bir kaynak olarak kurumsal kredilere olanak tanıyacağını vurgulayarak: "Belki imar barışından edinilecek kaynakların bir kısmı da buraya aktarılabilir." ifadelerini kullandı. Buna ek olarak Emlak Bankası'nın bir yatırım bankası gibi çalışma obsiyonunun bulunduğunu ve kurulacak fon üzerinden de işlem yapılabileceğini dile getiren Elmas: "Bu fon piyasadan gayrimenkul alımı yapabilir. Tahvil ihracı ya da sukuk da yapabilir. Yine bireysel emeklilik firmaları da fona yatırım gerçekleştirebilir." ifadelerini kullandı. 

Büyük eylem planında neler var? Ayrıntılar için Cumhurbaşkanlığı 100 Günlük İcraat Programı başlıklı haberimizi inceleyebilirsiniz

Durbakayım: Emlak Bankası'nın önemi ve faaliyet beklentisi

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım da Emlak Bankası'nın sektörü rahatlatacak yenliklerle birlikte faaliyet gösterme temennisini taşıdıklarını belirterek: "Örneğin banka gayrimenkul fonu oluşturabilir." şeklinde konuştu. Firmaların ofis, dükkan ya da konutlarını iyi bir indirimle banka fonuna satabilmesinin önemine işaret eden Durbakayım: "Konut üreticilerinin sahip olduğu gayrimenkuller de bu bankaya teminat olarak verilip düşük maliyetli kredi kullanımının da önü açılabilir." ifadelerini kullandı. 

Sektör Emlak Bankası'nı bekliyor

2001 yılında yaşanana ekonomik krizle birlikte kapatılan Emlak Bankası'nın yeniden faaliyetlerine başlayabilmesi için yasal zeminin oluşturulma çalışmaları sürüyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu-BDDK bu tarihte yaşanan krizin ardından Emlak Bankası'nın  var olan 403 adet şubesinin Ziraat Bankasına devredildiğini açıklamıştı. BDDK'nın kararının ardından mevduat kabul etme izni ve bankacılık işlemleri gerçekleştirme izinleri de kaldırılmış ve bankanın tasfiyesi tamamlanmıştı. 

Emlak Bankası 2018'de yeniden

31 Mayıs 2017 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verilen düzenleme ile birlikte tasfiye kararı halen devam eden Emlak Bankası'nın faaliyetlerine yeniden başlayabilmesi için de önemli bir adım atılmış oldu. Yapılan düzenlemeler kapsamında Emlak Bankası'nın yeniden faaliyete geçeceği tarih ise Nisan 2018 olarak açıklandı. Konuyla ilgili olarak Genel Müdür Zeki Sayın ve ekibine hazırlık süresini tamamlamaları için 1 senelik zaman tanıyan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, bu dönem zarfında bankanın alt yapı ve sermayesini hazır etmesi halinde yeniden faaliyet lisansı verecek. Halen tasfiye statüsünü koruyan Emlak Bankası, nakdi ve gayrinakdi 250 milyon dolarlık sermayeye ve 123 milyon TL'lik alacağa sahip.

Konut kredilerinde son durum ne? Öğrenmek için Konut Kredisi 2018 konulu haberimizi inceleyebilirsiniz

Emlak Bankası ve sektöre desteği

2001 yılında yaşanan kriz öncesinde Emlak Bankası, özellikle inşaat faaliyetleri ve sektör için destekleyici rol oynuyordu. Banka aracılığıyla sağlanan krediler önemli inşaat faaliyetlerine destek sunarken, banka gayrimenkul ipoteği karşılığında da borç vermekteydi. Hazine'den yardım almadan kendi sermayesini oluşturacak Emlak Bankası halen kuruluş çalışmalarını sürdürüyor. Henüz net bir takvim oluşturulmadı ancak başta Zeki Sayın olmak üzere kişiler kuruluşu 1 seneye yetiştirmeye çalışacak. 

 

Sektör Emlak Bankası'nı bekliyor

 

16 yıl sonra yeniden sektörde

Emlak Bankası'nın yeniden faaliyetlerine başlayacağına yönelik ilk açıklama, Mayıs ayı içinnde Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılmıştı. Ağbal, Emlak Bankas'nın yeniden aktif hale gelmesi için gerekli yasal belirlemelerin gerçekleştirildiğini ve konuyla ilgili olarak Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu'na yapılacak Başvuru'nun ardından faaliyetler önündeki engellerin de tamamlanacağını söyleyerek ''Bu düzenlemede özelleştirme ya da sektörel bankacılık gibi hedefimiz bulunmuyor...'' açıklamasını yapmıştı. 

Emlak Bankası'nı tasfiyeden çıkaran düzenleme

Mayıs 2017 döneminde Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında tasfiye kararının kaldırılması gündeme gelen Emlak Bankası Anonim Şirketi ve Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi ile ilgili öncelikli hedeflerinin tasfiyenin sonlandırılması olduğuna dikkat çeken Ağbal, kuruluşun marka değerine atıfta bulunmuştu. Ağbal, belirlenen yönetim kurulunun kendi faaliyetlerini baz alan bir plan oluşturacağını ve bu planı da hükümete sunacağını açıklamış ve ''Banka bu çerçevede ekonomiye önemli katkılar sunacak. Emlak Bankası'nı özelleştirmek ya da sektörel bankacılığa yönlendirmek gibi bir hedefimiz bulunmuyor...'' demişti. 

Emlak Bankası'nı canlandırmanın önemi

Emlak Bankası'nın taşıdığı marka değerine dikkat çeken bir diğer isim de Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç olmuştu. Bilgiç, Emlak Bankası'nı canlandırmanın önemine dikkat çekerek: ''Kurum, Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurumu'ndan alacağı izinle, önemli bir kamu bankası kimliğine kavuşmuş olacak..." şeklinde konuştu.

Emlak Bankası'nın kapatılma süreci

8 Ocak 1988 tarihinde kurulan Türkiye Emlak Bankası A.Ş. bu tarihten sonra inşaat faaliyetlerine sunduğu finansman desteği ile dikkat çekmişti. Türkiye Emlak Kredi Bankası ve Anadolu Bankası'nın birleşmesi ile kurulan bir kamu bankası niteliği taşıyan Türkiye Emlak Bankası, 29 Kasım 1992 tarihinde Denizcilik Bankası Türkiye Anonim Şirketi'ni bünyesine katmıştı. 2001 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında ise Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun 6 Temmuz tarih ve 5508 sayılı onayı ile tasfiyesi gündeme gelen kuruluş, 9 Temmuz 2001 tarihinde de T.C. Ziraat Bankası A.Ş. bünyesine katıldı. Bu katılımla birlikte Emlak Şubesi olarak hizmet verse de 3 Temmuz 2001 tarihinde 24451 sayılı Resmi Gazete'deki 4684 sayılı kanun kapsamında tasfiyesine karar verildi. Bu kararla birlikte Türkiye Emlak Bankası Anonim Şirketi'nin bankacılık işlemleri gerçekleştirme ve mevduat kabul etme yetkisi de sona ermişti. 

 

Sektör Emlak Bankası'nı bekliyor

 

Emlak Bankası'nın hayata geçirdiği projeler

Kurulduğu 1988 yılından tasfiye edildiği 2001 yılına dek çok sayıda projeye katılım gösteren Türkiye Emlak Bankası İzmir, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere önemli projeleri hayata geçirdi. Bankanın projeleri İstanbul'da Ataşehir, Bahçeşehir, Sinanoba, Mimaroba, Ataköy bulunurken, Ankara'da Elvankent, Konutkent ve Bilkent bulunuyordu. Diğer taraftan İzmir sınırları içinde de Yahya Kaptan, Gaziemir ve Mavişehir gibi projelerin altında Emlak Bankası'nın imzası bulunuyordu. 

2001 krizi nedir?

Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Başbakanı Bülent Ecevit arasında çıkan siyasi krizin ekonomi piyasalarını etkilemesi ve orta vadeli planların yeniden şekillendirmesi ile sonuçlanan Şubat 2001 krizi, gecelik faizlerin astronomik bir biçimde yükselmesine yol açmıştı. Döviz talebinin de yoğun biçimde gerçekleştiği bu dönemde Merkez Bankası, 5 milyar dolarlık döviz satışı gerçekleştirmiş, kamu bankaları ise likidite ihtiyacını karşılayamadığı için ödemeler sistemindeki kriz önemli boyutlara ulaşmıştı. Türk Lirasının yabancı para birimleri karşısındaki değeri dalgalanmaya bırakılırken, yabancı bankaların vadesi gelmemiş kredileri geri çekme hamlesi de gecelik faizlerin daha da yükselmesine yol açtı. Hükümetin ekonomideki dalgalanmalara karşılık örtülü devalüasyon ile TL'nin değerini yüzde 40'lar düzeyine çekmesi sonucu devlet borçlarının önemli bir oranda yükseldiği gözüktü. 

Mayıs 2001 tarihinde ise İMF ile imzalanmış stand - by düzenlemesi, ardından Dünya Bankası kredileri tarafından desteklenen adımlar üretimde yaşanan düşüşün denetim altına alınmasına olanak tanımıştı. Bu dönemdeki politikanın mimarı olan Kemal Derviş, Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı ile krizden çıkış çabalarına piyasaların güven sağlamasına yardımcı oldu. Atılan diğer adımlar ise özelleştirmenin teşviki ve rekabetin yükseltilmesi noktalarında yükselirken, uluslararası kredi kuruluşlarının da orta vadede ekonomik istikrarın yakalanacağına dair görüşleri daha da belirgin hale geldi.  Bu dönemde alınan kararlarla birlikte ihracatın önemli oranda artış yaşadığı saptandı. 


Benzer Haberler

Riskli mahallede toplu yıkım için geri sayım

Riskli mahallede toplu yıkım için geri sayım

İnşaat cirolarında son durum: Düşüş sürüyor

İnşaat cirolarında son durum: Düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

İnşaat sektörünün istihdama katkısındaki düşüş sürüyor

THY'den İstanbul Havalimanı'na ortaklık açıklaması

THY'den İstanbul Havalimanı'na ortaklık açıklaması

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Bankaların tekliflerindeki düşüş sürüyor

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları: Bankaların tekliflerindeki düşüş sürüyor

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum:  Geri sayım başladı...

İstanbul Banliyö Hattı Son Durum: Geri sayım başladı...

Tartışılan otel yetkilisinden açıklama: Bölge imara açık

Tartışılan otel yetkilisinden açıklama: Bölge imara açık

İstanbul ofis pazarında son durum:  Arz-talep dengesizliği

İstanbul ofis pazarında son durum: Arz-talep dengesizliği

Doğuş'un Manhattan'daki Oteli'ne Bilgili'den 103 milyon dolar

Doğuş'un Manhattan'daki Oteli'ne Bilgili'den 103 milyon dolar

Ankara'nın ilk millet bahçesi açıldı

Ankara'nın ilk millet bahçesi açıldı

Rize-Artvin Havalimanı'nda 2020 hedefinden sapma yok

Rize-Artvin Havalimanı'nda 2020 hedefinden sapma yok

Hazine'den yeni kira sertifikası ihracı

Hazine'den yeni kira sertifikası ihracı

Sakarya Karasu'da gayrimenkul fiyatlarındaki artış sürüyor

Sakarya Karasu'da gayrimenkul fiyatlarındaki artış sürüyor

Çelik ihracatında negatif beklenti yükseliyor

Çelik ihracatında negatif beklenti yükseliyor

Çimentoya zam tartışması daha güçlü geldi

Çimentoya zam tartışması daha güçlü geldi

Aydın-Denizli otoyolu için teklifler Mart'ta alınacak

Aydın-Denizli otoyolu için teklifler Mart'ta alınacak

Batı Antalya Havalimanı'nda hedef 2022

Batı Antalya Havalimanı'nda hedef 2022

Yabancıya satışta güvenlik bölgesi sorgusu kalktı

Yabancıya satışta güvenlik bölgesi sorgusu kalktı

Hemşin kentsel dönüşümü için ilk adım atıldı

Hemşin kentsel dönüşümü için ilk adım atıldı

Evim Türkiye'de hedef tuttu mu?

Evim Türkiye'de hedef tuttu mu?

Yeni AKM için son 2 yıl

Yeni AKM için son 2 yıl

EN ÇOK OKUNANLAR