Sektör temsilcilerinden faiz kararı yorumu

T.C. Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı konut sektörünün önde gelen isimleri tarafından olumlu karşılandı

Sektör temsilcilerinden faiz kararı yorumu

T.C. Merkez Bankası tarafından alınan faiz indirimi kararı konut sektörünün aktörleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Sektör temsilcileri başlangıç adımı olarak konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesi beklentisini dile getirdi.

Şaşmaz: "Yüzde 1 sınırının altına düşülmeli"

Sektör temsilcilerinden faiz kararı yorum

 

Faiz indiriminin reel sektöre yansımasının olumlu olacağını ve bankaların da konut kredilerindeki psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına düşme yolundaki adımlarının inşaat piyasasındaki hareketliliği olumlu biçimde etkileyeceği görüşünü aktaran Pana Yapı İnşaat Grup Başkanı Mahir Şaşmaz:

"Bu durumda inşaat piyasası oldukça hareketlenecektir. Beklentimiz bankaların en kısa sürede bu yönde pozisyon alarak lokomotif sektörlerden biri olan inşaat piyasasını desteklemeleridir." dedi

Kulak: "Ekonominin canlanması için kritik hamle"
Ekonominin Merkez Bankası'nın alacağı karara kilitlenmiş olduğunu ve toplantının beklentiler doğrultusunda sonlandığını söyleyen KLK Yapı Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atakan Kulak da:

 

Sektör temsilcilerinden faiz kararı yorum

 

"Bundan sonra bankalar da özellikle kredi faiz oranlarını geri çekme yoluna gideceklerdir. Bu da banka kredisi kullanarak konut alma eğilimi içinde olanların gayrimenkule olan talebini artıracaktır. Ekonominin canlanması ve sektördeki yatırımların artması için bu kararın önemli olduğunu söyleyebiliriz." dedi.

Dağ: "Tüketici derin bir nefes alır mı?"
Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Doğan Dağ da Merkez Bankası kararının sektöre güven pompaladığını ve tüketicinin beklediği nefes anlamına geldini söyledi. Dağ:

 

Sektör temsilcilerinden faiz kararı yorum

 

"Aynı zamanda vatandaş bu güvenle yatırım kararlarını da netleştirmiş olur, faiz oranı ibresinin de aşağı yönde olduğu anlamına gelir. Sektörde geçmiş dönemlerde yaşadığımız hızları da yakalamış oluruz." ifadelerini kullandı.

Ayvacı: "Birikimlerden yatırıma akış başlar

Sektör temsilcilerinden faiz kararı yorum

 

Merkez Bankası kararının uzun zamandır beklenen bir karar olduğuna değinen Doğa Şehircilik Yönetim Kurulu Üyesi İlyas Ayvacı da indirimle birlikte bankaların kredi faiz oranlarını düşürmeye başlayacağını söyledi. Ayvacı:

"Mevduatta bekleyen hatırı sayılır bir birikimin olduğunu düşünüyoruz. Bankaları kredi faiziyle birlikte mevduat faizini de düşürmesi durumunda, bu birikimler konut yatırımına dönüşebilir. " dedi.