Sektör temsilcilerinden 'konuta' destek yorumu

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Ankara İnşaat Zirvesi'nde açıklanan, konut alıcısına yardım programına sektör temsilcilerinden destek geldi

Sektör temsilcilerinden 'konuta' destek yorumu

Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Ankara İnşaat Zirvesi'nde açıklanan, konut alıcısına yardım programına sektör temsilcilerinden destek geldi.

Ev sahibi olmak isteyenlere büyük destek
Gülsa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salih Satıcı ve Bay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Metin Okyay Ertaş konut kredilerinde mecburi olarak yatırılan yüzde 25'lik peşinatı biriktirmek için açılan hesaba devletin yüzde 15-20 oranında desteğin hem sekter hem de tüketici açısından olumlu bir teşvik olduğunu belirterek: 'Hızlı bir tüketim içerisinde olduğumuz bu dönemlerde, tüketiciyi tasarrufa yönlendirecek olan bu teşvik, ev sahibi olmak isteyen kesim tarafından büyük bir avantaj olacaktır. Sektörümüze de katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu teşviğin tüm detayları şeffaf ve kolay anlaşılır olduğu takdirde konut satışları da hızlanacaktır.' dedi. 

24 Gayrimenkul CEO'su Ahmethan Yılmaz

Ortanın altı için teşvik edici
Davutoğlu'nun açıklamalarını değerlendiren 24 Gayrimenkul CEO'su Ahmethan Yılmaz da,  programın özellikle ortanın altı gelir segmentindeki alıcıyı tasarrufu teşvik eden bir karar olarak dikkat çekerek: 

'Konutu finansal bir varlık" olarak değil de bir "insan hakkı" olarak gören bir yaklaşım olarak son derece olumlu buluyoruz. Gayrimenkul geliştiricisi firmalar olarak ortanın altındaki gelir segmenti için projeler üretme konusunda geç bile kaldık. Bu durum, bundan böyle ekonomik konut geliştirme konusunda, TOKİ dışında da firmalar olacağına anlamına geliyor. Bunun son derece olumlu olacağını düşünüyoruz. Tasarrufu teşvik etmesinin sonuçlarının ekonomiye olumlu katkılar sağlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. ifadesini kullandı.