Sektörel güven azaldı, konut satışı yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun bugün yayınladığı "Ağustos 2015 Konut Satış İstatistikleri" ve "Eylül 2015 Sektörel Güven Endeksleri" verilerini değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut satışındaki artışın sevindirici olduğunu, buna karşın güven endeksindeki düşüşün de gözden kaçırılmaması gerektiğini söyledi

Sektörel güven azaldı, konut satışı yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu bugün yayınladığı istatistiklerle "inşaat sektöründeki" gidişat hakkında önemli ipuçları verdi. Ağustos 2015 Konut Satış İstatistiklerinde 112 bin 463 konutla, geçen dönemlere kıyasla yükseliş ivmesini saptayan TÜİK, buna karşın sektörel güven endeksindeki düşüşle birlikte tüketicinin karamsar duruma işaret etti.

Satışlar olumlu; peki ya güven endeksi?
Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, konut sektörünün tüm olumsuzluklara rağmen yoluna kararlılıkla devam ettiğini söyledi. Finansal argümanlarda yaşanan yükselme ve düşüşlerin yatırımcıyı güvenli liman olarak nitelenen gayrimenkule yönelttiğini, belirsizlik ortamında ne yapacağını bilemeyen yatırımcının yorularak varlıklarını gayrimenkulde tutmaya başladığını belirten Demir, güven endeksindeki düşüşün üzerinde durulması gerektiğini söyledi. Bu kategorideki bilgilerin, gelecekte konut satışı ile ilgili olarak sektöre ışık tuttuğunu vurgulayan Demir:

"“Eylül ayında 6,1 düşüş ile 58 puana gerileyen tüketici güven endeksi şimdiden tüketicinin içinde bulunduğu karamsar duruma işaret etmektedir” şeklinde konuştu.

Yabancı yatırımcı Türkiye'nin her yerinde
Yaptığı değerlendirmede yabancıya konut satışına da değinen Demir, yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisinin de artarak sürdüğünü söyledi. Demir, TÜİK verilerine göre, yabancılara satışın Ağustos ayı içerisinde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.2'lik artış yaşadığını hatırlatarak:

"Yabancılar artık Türkiye'nin her yerine yatırım yapıyor. En çok satış yapılan şehirler sıralamasında artık Sakarya ve Trabzon'u da görebiliyor. Sadece Ege ve Akdeniz değil, Türkiye'nin her yeri yabancı yatırımcının radarında. Ümit ediyorum ki barış ortamına geri dönüldüğünde farklı farklı illerimizde de yatırım yapılacaktır..:" dedi

Firma Bilgisi: Demir Inşaat