Sektörün Aralık beklentisi yükseldi

1 Kasım seçimleriyle birlikte siyasi belirsizliği arkasında bırakan Türk gayrimenkul sektörü yılın geri kalan aylarında hızlı bir artış hedefliyor.

Sektörün Aralık beklentisi yükseldi

7 Haziran seçimlerinin ardından hükümetsiz geçen dönem aralığında emlak ve gayrimenkul sektöründe yaşanan durağanlık, 1 Kasım erken seçimleriyle yerini yükselişe bıraktı. Sektör temsilcileri politik risklerin arkada kalmasıyla birlikte Ağustos-Ekim döneminde azalma trendine giren konut satışlarının yıl sona ermeden yeniden artış ivmesine dönüşeceği kanaatini aktarmaya devam ediyor.

Aralık umudu yükseliyor
Konuyla ilgili değerlendirmesinde 1 Kasım seçimlerinin ardından finansal piyasalarda toparlanma sürecine girildiğini işaret eden Century 21 Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, siyasi risklerin ortadan kalkışının, gayrimenkul piyasalarında da rahatlamaya neden olacağı üzerinde durdu. Gayrimenkul sektörünün finansal piyasalardan olumsuz yönde etkilenen sektörlerin başında geldiğini vurgulayan Atalay:

 

Sektörün Aralık beklentisi yükseldi

 

"Bunun ki nedeni var, birincisi; alımların ciddi bir kısmının kredi kullanılarak yapılması. Zira, finansal piyasalarda yaşanan istikrarsızlık, bankaların risk alma iştahını azaltıyor. Böylece vadeler kısalıyor, faizler ise artıyor. Diğer bir neden ise; belirsizlik dönemlerinde finans piyasalarında radikal değişiklikler yapma ve pozisyon değiştirme işlemlerinin riskler taşıması..." ifadelerini kullandı. Atalay bu dönemlerde herkesin olabildiğince pozisyonunu koruyarak "bekleyelim görelim" durumuna geçtiğini ve alım kararlarını da ertelediğini söyledi.

Konut satışında ciddi bir düşüş yaşandı
2015 yılı konut satış adedinin yılın ilk 6 ayında 2014'e kıyasla oldukça yüksek bir düzeyde seyrettiğini, ancak bu tarihten sonra ciddi bir düşüş ivmesi yaşandığını vurgulayan Atalay, Ekim ayı istatistiklerinde de bu düşüşün devam edeceğinin kestirilebileceğini söyledi.  Siyasi istikrarsızlığın konut satışlarındaki düşüşün ana nedeni olduğu üzerinde de duran Atalay Aralık ayı beklentileriyle ilgili olarak da:

"Birkaç aydır ertelenen bu talebin özellikle aralık ayında tepe yapacağını düşünüyoruz. Bu da son birkaç aydır duraklama içinde olan sektöre büyük hareketlilik getirecektir. Tabii ki satışların artmasıyla birlikte fiyatlarda da bir artış da söz konusu olacaktır" dedi.