167 milyar dolar atıl gayrimenkul stoku var

Türkiye’de aile şirketlerii üyelerine ait olan ve atıl bir vaziyette duran 167 milyar dolarlık gayrimenkul stoğu bulunuyor. Bunları ekonomiye kazandırmak üzere Aile Varlıkları Yönetimi Konferansı gerçekleşti.

Genç Yönetici ve İşadamları Derneği (GYİAD) ve EY Türkiye işbirliğiyle düzenlenen Aile Varlıkları Yönetimi Konferansı gerçekleşti. Konferansta Türkiye’deki işletmelerin yüzde 95’inin ailelere ait olduğu ve bu ailelerin ellerindeki gayrimenkullerin anlaşmazlıklar yüzünden atıl vaziyette kaldığı konuşuldu. Atıl şekilde duran bu gayrimenkuller toplam 167 milyar dolar değerinde.  GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Sevim, “Türkiye’de yıllar içinde büyüyen aile şirketleri ellerine para geçtikçe bu parayı gayrimenkule yatırıp kira geliri elde ediyorlar. Fakat yıllar içinde para büyüdükçe alınan gayrimenkullerin sayısı artıyor. Gayrimenkuller arttıkça da yönetilemez bir hale geliyor. Dededen babadan kalan arsa ve tarlalar da miras yoluyla çok fazla bölünüyor ve değersizleşiyor. Bunu önlemek adına konferansı düzenledik” dedi.

Gayrimenkul yatırım fonları çözüm olabilir
Gayrimenkullerin atıl vaziyette kalmadan ekonomiye kazandırılması için yeni geliştirilen fonların kullanılabileceğini söyleyen Sevim, “Gayrimenkul Yatırım Fonu bunun önüne geçebilir. Çünkü bu fonların vergi avantajları var. Biz Türkiye olarak güçlü olmak istiyorsak, bunun sırrı ekonomiden geçiyor. Ekonominin güçlü olması için de şirketlerimizin güçlü olması gerekiyor. Bunun için de şirketlerin sermayelerinin daha aktif şekilde yönetilmesi lazım. Gayrimenkul gibi nakit olmayan sermayeler de şirketlere kriz anında zorluklar çıkarıyor. Gayrimenkul yatırım fonunun da bunun için doğru bir çözüm olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Firma Bilgisi: gyiad