Sıfır daire alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Ev almak isteyenlerin tercihi olan sıfır daire almak kolay gibi görünse de bazı konularda dikkatli olmak gerekiyor. Peki, sıfır daire alırken nelere dikkat etmeliyiz? İşte yanıtı...

Sıfır daire alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Masrafsız ve tadilat istemediği için tercih edilen sıfır dairelerde binanın zemin yapısından konumuna, net ve brüt metrekaresine, sosyal donatılarından firmasına tüm detaylara dikkat etmek gerekiyor. Sıfır daire alırken dikkat edilmesi gerekenleri madde madde sıraladık. 

 

Sıfır daire alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

Sıfır daire alırken nelere dikkat etmeliyiz? 

- Alacağınız evin konumuna dikkat etmeniz gerekiyor. Evin merkezi bir noktada olması, hem doğru yatırım yapmanıza hem de ulaşım noktaları, hastaneler ve okullara olan yakınlığı yaşamınızı kolaylaştıracak sebeplerden olacak. 

- Daireyi satın alırken söylenen metrekarenin brüt mü net mi olduğunu araştırmalısınız. 

- Evin kullanışlı olup olmadığı ve odaların nasıl bölündüğü gibi detayları dikkatlice inceleyin. 

- Kış aylarının en büyük sorunu ise yalıtımdır. Isıtma yalıtımının olup olmadığını öğrenmeniz faturalarınızı olumlu etkileyecektir. 

- Evdeki bütün ürünlerde kullanılan malzemelerin kalitesini inceleyin. Güzel ama kalitesiz ürünler size sonradan sorun çıkartabilecektir. 

- Sıfır daire alırken dikkat edilmesi gerekenlerden biri ise binanın oturduğu zemin. Satın alacağınız binanın oturduğu zemin ile ilgili bilgileri öğrenin. Deprem yönetmeliğine uygun oluğ olmadığını sorgulayın. 

- Son dönemde artan konut projelerinden ev almayı tercih ederseniz, projeyi yapan firmayı mutlaka araştırın. Firmanın güvenliği satın alacağınız dairenin size kazandıracağı primi etkileyecektir. Firmanın geçmişini ve daha önce yapmış olduğu projeleri araştırın. 

- Tapunun kat mülkiyetli mi yoksa kat irtifaklı mı olup olmadığını öğrenin. 

- Tapu Sicil Müdürlüğü'ne giderek, tapu kütüğündeki daire ile ilgili kayıtları inceleyip, daire üzerinde şerh olup olmadığını öğrenin. 

- Siteden bir ev alıyorsanız yönetim planına dikkat etmelisiniz. 

- İnşaatı devam eden projelerden ev alıyorsanız satış vaadi sözleşmesi yapılırken sözleşmeyi dikkatlice okuyum. Sözleşmenin ise noter huzurunda yapılmasına dikkat edin. 

- Satın alacağınız dairenin özelliklerini taşıyan o bölgedeki başka daire fiyatlarını öğrenin.