Sırada Doğu Akdeniz'in Türk Akımı var

23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasında kapsamlı bir enerji anlaşması imzalandı. Anlaşma, uzmanlar tarafından Doğu Akdeniz'in Türk Akımı olarak nitelendiriliyor

Sırada Doğu Akdeniz'in Türk Akımı var

Türkiye, 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında gerçekleştirdiği anlaşmalara bir yenisini ekledi. Kuzey Kıbrıs ile imzalanan anlaşma kapsamında iki ülke arasında kapsamlı enerji işbirliği paketinin hayata geçirilmesi noktasında da mutabakata varıldı. KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Atun, Türkiye ile imzalanan anlaşmayı yeni bir Türk Akımı Projesi olarak tanımladı. 

Doğu Akdeniz'in Türk Akımı
Kuzey Kıbrıs ile Türkiye arasında yapılan anlaşma elektrik alt yapısının yenilenmesi yanında yenilenebilir enerji alanlarında da işbirliği yapılmasını ön görüyor. Ancak anlaşmanın ikili ilişkiler açısından en can alıcı maddesi, iki ülke kara sularında petrol ve doğalgaz kaynaklarının keşfedilmesi ve buna uygun alt yapı tesislerinin hayata geçirilmesiyle ilişkili olacak. 

Türkiye küresel bir güce dönüşürken
Yapılan anlaşmayla ilgili bir değerlendirmede bulunan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak: "Bu anlaşma, yalnızca Kuzey Kıbrıs ve Türkiye için değil, tüm bölge açısından da önemli gelişmelere sebebiyet verecek..." ifadelerini kullandı. Diğer taraftan Türkiye'nin bölgesel güç olmaktan çıkarak, uluslararası bir güç haline gelişinin Türk Akımı projesinin imzasıyla doğrulandığını söyleyen KKTC Enerji ve Ekonomi Bakanı Sunat Atun da, Türkiye'yi 23. Dünya Enerji Kongresi'ndeki adımlarından dolayı tebrik etti. Atun:

"KKTC olarak Türkiye ile daha önce Türk Petrolleri'nin kara ve denizlerde aranması için işbirliği anlaşması yapmıştık. Bu anlaşmayı tarihi bir fırsat olarak görüyorum..." ifadelreini kullandı.