Sirkeci Garı ile ilgili şok gelişme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi , tarihi Sirkeci Garı'nı devralma kararı aldı. CHP'li meclis üyeleri, üçüncü kişilere devredilme endişesi taşıyor

Sirkeci Garı ile ilgili şok gelişme

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tarihi Sirkeci Garı'nı devralma kararı aldı. Marmaray Seferlerinin başlamasının ardından yeniden faaliyete geçen Sirkeci Garı binasına bağlı binaların İstanbul Kent Müzesi ya da İstanbul Demiryolu Müzesi olarak dizayn edilmesi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi'nin devralma kararı, CHP'li üyelerin eleştirileriyle karşılandı.

Üçüncü kişilere mi devredilecek?
Tarihi bina kompleksinin müze olarak kullanılmasına yönelik olarak proje çalışmaları, plan tadilatı, bina onarım, yenileme ve restorasyon işlemlerini üstlenen İBB'nin İstanbul Demiryolu Müzesi olarak kullanılacak kısmı da TCDD'ye devretmeye hazırlandığı belirtildi. TCDD-İBB arasında imzalanan protokol kapsamında projelerin onayı TCDD'ye sunulacak.

CHP'nin itirazı: Üçüncü kişilere devir olasılığı
İBB Meclisi'nde alınan karara itiraz eden CHP Meclis üyesi Hüseyin Sağ, Sirkeci ve Haydarpaşa Garları'nın İBB'ye devrine karşı çıktı. Sağ konuyu yargıya taşıyacaklarını belirterek: ' Tarihi gar, TCDD tarafından kullanılması gerekirken, arkadan dolanıp İBB'ye devredildi. İBB'den Kültür A.Ş'ye, oradan da kendi yandaşlarınıza vereceksiniz. Biz ne kadar serzenişte bulunursak bulunalım, ne kadar yargıya taşırsak taşıyalım sonuç değişmeyecek:' dedi.