Sirkeci Meydan Projesi 2015 ne zaman başlayacak?

Sirkeci ile Cankurtaran arasına yapılacak Sirkeci Meydan Projesi 2015 kapsamında çalışmalar ne zaman başlayacak?

Sirkeci Meydan Projesi 2015 ne zaman başlayacak?

İstanbul'un meydan projelerinden biri Sirkeci'de hayat bulacak. Sirkeci ile Cankurtaran arasına yapılacak Sirkeci Meydan Projesi 2015 ile, bölgedeki trafik yeraltına alınacak. Hedefte Eminönü'nün tamamen yayalaştırılması da var.

Projede son durum
Sirkeci Meydan Projesi 2015, Fatih Belediyesi tarafından hazırlandı. Proje kapsamında; Sirkeci'den Canakurtaran'a kadar olan trafik yeraltına alınarak, buradaki alan Gülhane Parkı ile bütünleştirilecek. Bölgede bulunan Sirkeci Garı ise Marmaray kapsamında kapatılmıştı. Sirkeci'den Yedikule'ye kadar kullanılmayan demiryollarının olduğu alanda da, yürüyüş, bisiklet yolu ve kafeler yapılacak. Proje kapsamında Sirkeci Garı'nın ise müzeye dönüştürülmesi hedefler arasında. Kullanılmayan diğer tren istasyonları da kafe olarak değerlendirilecek.

Yıl sonu başlatılacak
Çalışmaların devam ettiği ve proje aşamasının bitmek üzere olduğu Sirkeci Meydan Projesi'nin 2015 yılı sonunda başlatılması hedefleniyor. Sirkeci Meydanı düzenleme çalışmalarının yanı sıra Yedikule-Sirkeci arasında bisiklet yolları yapılarak, güvenlik sorunu olan surların olduğu alanlarında kullanıma açılması planlanıyor.