Sirkeci'nin çehresini değiştirecek proje

İBB Meclisi, tarihi ilçenin çehresini değiştirecek 'Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi'nin hayata geçirilmesi yolunda önemli kararlar aldı

Sirkeci'nin çehresini değiştirecek proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin son meclis toplantısında tarihi Sirkeci ilçesinin dönüşümünü düzenleyecek Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi'nin hayata geçmesi yolunda önemli kararlar alındı. 

Sirkeci Garı müze olacak
İBB Meclisi'nin aldığı en önemli karar tarihi Sirkeci Binası'nın TCDD'den İBB'ye 49 yıllığına devri ile ilgili oldu. TCDD ile protokol yapma yetkisini Başkan Kadir Topbaş'a veren meclis, başta 124 bin metrekare alanı kapsayan 'Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi'ne de start vermiş oldu. Proje kapsamında, Sirkeci Garı içerisindeki binaların İstanbul Kent Müzesi ve İstanbul Demiryolu Müzesi'ne, İşletme Müdürlüğü ve Tedarik Bölge Müdürlüğü ofis binalarının ise butik otele dönüşümü gerçekleşecek. 

Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi

Sirkeci Çevre Düzenleme Projesi
Alınan kararlar doğrultusunda ilk olarak Sirkeci Garı'ndan denize kadar  olan alan birleştirilerek, içinde kültür ve sanat faaliyetlerinin yapıldığı park alanına dönüştürülecek. Hürriyet Gazetesi'nden Fatma Aksu'nun haberine göre proje alanında Avrupa'dan gelen Nostaljik Orient Express treni için sur içinde kalan bölümde iki hat barındırılacak. Unkapanı Köprüsü'nden Sarayburnu'na kadar olan sahil yolunun yayalaştırılmasını içeren proje, bölgenin "negatif araç-yaya yoğunluğunu, ihtiyaç fazlası atıl alanları, araç otopark yetersizliğini ve tarihi yapıların işlev sorunları" çözmeyi amaçlıyor.

Proje kapsamında yapılacak düzenlemelerden bazıları şöyle:

- Yedikule'den Sirkeci'ye uzanan sur hattı, bisiklet yolu, yürüyüş parkuru ve dinlenme alanlarından oluşacak. Eski istasyonlar kafeterya olacak

- Yedikule zindanları ve kara surları, yeni yaşam alanlarıyla Sultanahmet ve Sirkeci'ye bağlanacak.

- Denizin üzerinde padişahların isimlerinin verildiği seyir terasları kurulacak. Tek kat olarak düşünülen ve silüeti bozmayan bu yapılaşma kotlarının altında hediyelik eşya dükkanları bulunacak.

- Tarihi Sirkeci Garı, müze olacak

- Sirkeci-Harem iskelesi yerini, lastik tekerlekli tüp geçiş projesine bırakacak

- Tünelin üstündeki açık alanlarda üniversite etkinlik alanları ve meydanlar yer alacak

- Denize kazık çakılarak, 5 bin 500 metrekarelik Konser Adası inşa edilecek