Şişhane - Yenikapı metrosu hizmete açıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane metrosunun açılışını ve ilk sürüşünü gerçekleştirdi

Şişhane - Yenikapı metrosu hizmete açıldı

17 Şubat 2014 / Emlakwebtv
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişhane-Haliç Metro Geçiş Köprüsü-Yenikapı metro hattının Yenikapı Marmaray istasyonunda düzenlenen açılış törenine katıldı. Ardından Yenikapı istasyonundan metroya binen Erdoğan, Haliç Metro Geçiş Köprüsü'nden geçen Yenikapı-Şişhane metrosunun ilk sürüşünü de gerçekleştirdi. Erdoğan'a Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan da eşlik etti. 

Metro ağı Ayazağ’dan – Kartal’a kadar uzanıyor
Başbakan Erdoğan, yeni hatla birlikte birbirine bağlanan metro ağının, 4. Levent ve Ayazağa'dan gelip, aktarma istasyonu Marmaray'dan geçerek, Kartal'a kadar gittiğini söyledi. 

Ankara-İstanbul hızlı treninin yapımının da devam ettiğini belirten Erdoğan, "Hızlı tren hayata geçtiği andan itibaren, şöyle en geç seçime kadar bitebilir veya seçim sonrası, aktarma suretiyle ona da ulaşmış olacağız. Yani bir raylı sistem ağıyla vatandaşımız çok daha rahat ve huzurlu bir şekilde gidip gelecek. Tabii burada hangi saatte iniyorsunuz, hangi saatte nereye ulaşacaksınız, bu defa zamanlama açısından çok çok önemli. Çünkü zaman şu anda 'vakit nakittir tezinden hareketle bizim için çok değerli" dedi.