Sit alanlarından üniversite arazilerine "cami" atağı

İTÜ'nün lojmanlara ayrılan arazisinde hayata geçirilecek cami için temeller atıldı. Hatay'da ise müjdesi verilen 5 cami projesinin için düşünülen arazilerin kimileri "endüstriyel ve tarihi" sit alanı statüsü taşıyor

Sit alanlarından üniversite arazilerine

Türk inşaat sektörünün işlem hacmi rekor düzeylere doğru ilerlerken başta cami olmak üzere ibadet alanları inşaatlarında da ciddi bir sıçrama yaşanıyor. İlgi çekici olan ise projelendirilen camilerin tarihi ve doğal sit alanları, endüstriyel miras ve üniversite arazileri üzerinde konumlandırılması

İTÜ'de kesilen ağaçlardan boşalan araziye cami yapılacak
İstanbul Teknik Üniversitesi
arazisinde hayata geçirilecek cami için temeller geçtiğimiz günlerde atıldı. Söz konusu arazi üzerinde yer alan ağaçlar, "hastalıklı" olduğu gerekçesiyle kesilmiş ve bu araziye lojman yapılacağı açıklanmıştı. Hürriyet Gazetesi'nden Esar Ülkar imzalı habere göre, söz konusu arazide lojman yapımından vazgeçildi ve cami yapımına karar verildi. Cami için temeller geçtiğimiz günlerde atılırken, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca da caminin "öğrencilerden gelen istek üzerine" yapıldığını duyurdu. 

Hatay'ın cami projeleri ve sorunlu arazi seçimi
Hatay Valisi Ercan Topaca tarafından müjdesi verilen 5 yeni cami projesi için seçilen arazilerde de sorunlar bulunuyor. Cami projeleri için gösterilen yerlerden ilki, üç bin yıllık zeytinyağı işliğini barındıran ve bu özelliği ile arkeolojik sit alanı olarak ilan edilen bir arsa özelliği taşıyor. Bölgede ana kayaya oyulmuş çukurlar, baskı tezgahı, hamur haline getirmek için taştan tambur, zeytinyağı ayrışımı için polima ve depolama maksadıyla ayrılmış büyük çömlekler bulunuyor.

 

Sit alanlarından üniversite arazilerine

 

Cami için ayrılan bir diğer arazi ise endüstri mirası olarak tescillenen TEDAŞ binasının yer aldığı İskenderun PAC Meydanı. 100 ıla yaklaşan tarihiyle bu binanın yanına herhangi bir yapı inşaatı yasal olarak mümkün gözükmüyor. 

Bölgede projelendirilen ve temelleri geçtiğimiz günlerde atılan Nihal Atakaş Camii ise sahil kesiminde yer alıyor ve denize yalnızca 20-25 metre uzaklıkta bulunuyor. Kıyı çizgisini ihlal eden bu camiye ek olarak planlanan diğer camiler ise 62 dönümlük yeşil alan statüsü taşıyan Karayolları'na ait arazi ve İskenderun Teknik Üniversitesi arazisinde hayata geçirilmek isteniyor.