Siyaset inşaat sektörünü etkiler mi?

Siyasi ortamdaki dalgalanmalar, seçim sonuçlarının oluşturacağı ortamın belirsizliği gayrimenkul sektörünü nasıl etkiliyor?

Siyasal durumlar ekonomik koşulları, iş dünyasını şüphesiz ki belli bir oranda etkiliyor. Türkiye'nin de son zamanlarda yaşadaığı siyasi belirsizlik, doların hareketliliği ve tekrarlanan seçim iş dünyasında bir gerginlik yarattı. Peki konut alıcısına bu belirsilikler ne kadar yansıdı? Gayrimenkul sektörü bu içinde olduğumuz siyasi ortamdan nasıl etkilendi? Bu soruları inşaat sektöründe şahsi tecrübesi 35 yılı aşmış Gaya Grup Genel Müdürü Fırat Murathanoğlu yanıtladı. "Son günlerde her konuda algı ortamında yaşıyoruz. Seçimler inşaat sektörünü yavaşlatıyor diye konuşuluyor. böyle bir durum gözlemlemedik. Seçimlerden kaynaklanana bir daralma söz konusu değil, çünkü bize iş geliyor ve yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz" diyen Murathanoğlu, Konut sektöründe her an 1 milyon konut talebi olduğuna, bugün hala hem markalı konut üretiminin hem de bunların fiyatlarının hızla arttığına dikkat çekti.

Siyasal belirsizlikler en çok yabancı yatırımcıyı etkiliyor
Bölgesel yaşanan aksiliklerin piyasada genel bir problem varmış gibi algılara yol açtığının yanlışlığına değinen Murathanoğlu, "Örneğin  merkezi bölgelerde ofis piyasasında bir durağanlık var. Çünkü boşluk fazla oldu. Talebin çok üzerinde bir arz gelişti. Bu sektörel bir durum siyasal gelişmelerle bir ilgisi yok. Siyasal gelişmelere bağlı olarak sektörü en çok etkileyen şey yabancı yatırımcı ilgisi. Yabancı yatırımcı tanımadığı bir ülkeye yatırım yapacağı zaman o ülkenin ekonomisini gidişatını iyi inceliyor ve güvenli bir liman arıyor. Onun dışında sektörü etkilyen büyük bir etken söz konusu değil. Ben gayrimenkule yatırım yapıp da kaybeden görmedim. Yeter ki doğru lokasyon ve doğru yatırım olsun" diye konuştu.


 

Firma Bilgisi: Gaya Grup