Siyasi yüke rağmen konut satışı sürüyor

TÜİK Temmuz 2015 Konut Satış istatistiklerini değerlendiren Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, piyasalarda yaşanan dalgalanmalara rağmen, konut satışının hız kesmediğini açıkladı

Siyasi yüke rağmen konut satışı sürüyor

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hazırlanan Temmuz 2015 dönemine ait konut satış istatistiklerini yorumlayan Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir, piyasalarda yaşanan belirsizliklere ve dalgalanmalara rağmen, yatırımcıların konut gösterdiği ilgiyi sürdürdüğünü söyledi. Demir, TÜİK istatistiklerinden hareketle, belirsizlik ortamında yatırım yapmak isteyenlerin borçlanmaktan kaçınarak, peşin alımlara yöneldiğini vurguladı. 

Peşin alım psikolojisi yükseldi
Hamit Demir, peşin alım psikolojisinin TÜİK rakamlarına yansıdığına ve TÜİK rakamlarının ipotekli konut satışlarında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 0.5 azalış gösterdiğini belirterek:

"Toplam konut satışları içinde ipotekli satışın payı yüzde 31,8 oldu. İpotekli satışlarda İstanbul 6 bin 465 konut satışı ve yüzde 21 pay ile ilk sırayı alıyor. Siyasi belirsizlikler ortadan kalkıncaya kadar yatırımcıların peşin alımları tercih etmeye devam edeceklerini tahmin ediyoruz.” dedi. 

Yabancı ilgisi sürüyor
Yabancı yatırımcının da konuta gösterdiği ilginin sürdüğünü belirten Demir, temmuz gayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37.6'lık bir arış yaşandığını vurguladı. Demir inşaat projelerine yabancılardan büyük ilgi geldiğini belirten Demir:

"Yabancı müşteriyi el üstünde tutmalı ve küstürmemeliyiz. Bu şekilde sektörümüzün sürdürülebilir büyümesini de gerçekleştirmiş oluruz.” dedi.