Soma'nın yaşayan işçileri de göçük altında

301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma maden kazasının ardından işlerine son verilen işçiler, TKİ'nin öncelikli alacak olarak belirlendiği düzenleme ile alacaklı listesinde son sıralara düştü

Soma'nın yaşayan işçileri de göçük altında

301 madencinin hayatını yitirdiği Soma maden kazasının ardından işlerine son verilen 3 bine yakın işçi, 1.5 senelik bekleyişlerinin ardından gelen şok bir haberle sarsıldı. Çekilen krediler ve alınan borçlarla hayatlarını sürdürmeye çalışan ve alacakları tazminatları büyük bir umutla bekleyen maden işçiler, TKİ, borçlarının ödenmesine öncelik verileceği haberiyle sarsıldı.

Soma'da ölen öldü; yaşayan göçük altında
Yapılan düzenlemeyle, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin Türkiye Kömür İşletmeleri'nden ilerleyen dönemde çıkartacağı kömür için aldığı 182 milyon 867 lira bir bankaya temlik gösterdi. Böylelikle TKİ banka öncelikli alacaklı durumuna yükselirken, işçiler alacaklarıyla son sıralara düştü

Bir acı Soma öyküsü
Soma'da yaşanan facianın ve ölen işçilerin ardından yükselen kamuoyu baskısını alelacele alınmış düzenlemelerle geçiştiren Hükümet, işten atılan toplam 2 bin 831 işçinin alacakları hususunda da hiç bir adım atmadı.Yaşamlarını krediler ve borçlarla sürdürmeye çalışan işçiler ise yeni düzenleme ile alacaklı olarak son sıraya düştüklerini öğrendi. Medya organlarına "temlik oyunu" olarak yansıyan Soma A.Ş. hamlesine göre, firma TKİ'den aldığı 182 milyon 134 bin 867 TL'lik ödemeyi öncelikli ödeme statüsüne yerleştirmeyi başardı. 

Süreç nasıl işledi?
13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen Soma kazası sonrasında Eynez ve Soma A.Ş. tarafından işletilen Işıklar ve Atabacası ocaklarında çalışmakta olan 2 bin 831 işçinin görevine son verildi. Bu işçilerin toplamda 36 milyon TL'yi bulan alacakları halen ödenmedi. Bu işçilerden küçük bir kısmı da işlerine geri döndü. Süreç bir dizi tepki çeken adımla işlemeye devam etti. İlk olarak Torba Yasa ile şirketin mallarına TMSF aracılığıyla el konulması ve işçilerin alacaklarının ödenmesi kararlaştırıldı. Ancak bu zaman diliminde Türkiye Maden İş Sendikası'nın TMSF ve SOMA Kömürleri A.Ş. ile işçinin alacaklarının 24 taksitte ödenmesi gibi haksız bir anlaşma imzaladığı ortaya çıktı. 

Gelinen noktada kazanın ardından 1.5 senedir tazminatlarını alamayan işçiler alacaklı listesinde son sıralara geriledi. Yeni düzenleme ile birlikte TKİ, temlik oyunu ile ilk alacaklı olarak belirlendi.