Son 10 yılın ekonomik gücü AVM'ler

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci AVM'lerin son 10 yılda ülke ekonomisine damga vuran projeler olduğunu söyledi

Son 10 yılın ekonomik gücü AVM'ler

Alışveriş Merkezi ve Yatırımcıları Derneği'nin (AYD) ATO'nun desteğiyle düzenlediği "Yetkinlik Geliştirme ve Deneyim Paylaşım Atölyesi" projesinin tanıtım ATO Shopping Fest Toplantı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Bir ekonomik güç olarak AVM'ler
Toplantı'nın açılışında konuşan ATO Başkanı Salih Bezci, perakende ticaretin Türkiye ekonomisi içinde önemli bir yer aldığını söyledi. AVM'lere ilişkin sorunlar bulunduğunu kaydeden Bezci, bu sorunlara çözüm yollarının da bulunduğunu söyledi. Konuşmasında AVM'lerin önemine değinen Bezci, "AVM'ler Türkiye'ye çağ atlatmış projelerdir. Ankara ve İstanbul'daki AVM'ler son 10 yılda ekonomiye adeta damga vurdu" dedi.  

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hulusi Belgü de konuşmasında, AVM yatırımlarının 1985 yılından bu yana çok konuşulan yatırımlar olduğunu belirterek, Dernek olarak sektörün sorumlarına çözüm üretmeye çalıştıklarını kaydetti. Türkiye'de halen 343 AVM bulunduğunu kaydeden Belgü, eğitimli personel sıkıntısı yaşadıklarını anlattı. Belgü, "AYD olarak personel eğiterek eğitime destek vermeye çalışıyoruz" dedi.

Eğitim çalışmalarına Ankara'dan başladıklarına dikkat çeken Belgü, Ankara'nın İstanbul'dan sonra en çok AVM bulunan ikinci il olduğunu bildirdi. Belgü, "AYD çok yakın bir süre içinde Ankara'da şubeleşmeye gidecek" diye konuştu. Belgü, sonrasında da dernek olarak Anadolu şehirlerini gezerek sorunları dinleyeceklerini bildirdi.

Belgü, dernek olarak aylık AVM ciro endeksi açıkladıklarını hatırlatarak, dolar kurundaki oynaklığa rağmen, AVM ciro endeksinin bu yılın Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,1 arttığını söyledi.