Sordunuz yanıtladık! Kiracı kira kontratını nasıl iptal eder?

Kiracı ile ev sahibi haklarının yasal bir zemine oturtulmasını sağlayan kira kontratını bazı durumlarda iptal etme hakkına sahip olduğunuzu biliyor muydunuz? İşte ‘kiracı kira kontratını nasıl iptal eder’ sorusunun yanıtı.

Sordunuz yanıtladık! Kiracı kira kontratını nasıl iptal eder?

Kira kontratı, taşınmaz kiralamalarında mal sahibi ile kiralayan arasında yapılan bir sözleşmedir. Bu sözleşmeyle, kira süresince kiracı ve ev sahibinin hakları yasal bir zemine oturtulmuş olur. Aksi takdirde yaşanabilecek sorunları kanunen çözmek imkansız hale gelebilir. İki taraf arasında imzalanan kira kontratının bazı durumlarda iptalini istemekte bir haktır. Peki kiracı kira kontratını nasıl iptal eder? Hangi durumlarda iptali talep edebilir?

Kira kontratının süresi bitmeden sözleşmenin iptali her iki taraf tarafından da istenebilir. Tabii bu talep için geçerli bir sebep sunmak şart. Eğer kiracı geçerli bir sebep sunmadan kira kontratının iptalini ister ve ev sahibinin rızasını almazsa sözleşmenin bitimine kalan sürenin ödemesini yapmak zorunda kalır.

Kiracının kira kontratı iptalini istemesi için ortaya geçerli bir sebep koyması gerektiğini belirttik. Peki nedir bu geçerli sebepler? Örneğin kiralanan gayrimenkulün oturum açısından sağlıklı şartlara sahip olmaması iptal için geçerli bir sebeptir. Ya da evin elektrik, su, doğalgaz gibi tesisat sistemlerinin bozuk olması da geçerli bir sebeptir. Bu ve benzeri geçerli sebepler sunulduğu ve ispatlandığı takdirde kiracının kira kontratını tek taraflı fesih etme hakkı doğar. Kiracı herhangi bir tazminat ya da kalan ödemeyi yapmadan kontratı iptal edebilir.