Söve nedir?

Söve nedir, nasıl uygulanır? Konu ile ilgili merak edilenleri araştırdık.

Söve nedir?

Herkesin hakim olmadığı bir kavramdır ‘söve’. Bina yapı yalıtım ve mantolama sektörünün bir kavramı olan söve nedir, nasıl uygulanır? İşte konu ile ilgili detaylar…

Söve, bir çeşit dekoratif profildir. Yani pencere ya da kapı kenarlarına uygulanan dekoratif profillere verilen genel bir addır. Öte yandan sövenin halk arasında yaygın olan bir tanımı daha vardır. O da; ‘Tüm dekoratif bina süsleme elemanlarının genel adı.’ Bu süslemelerin içine kat silmesi, saçak silmesi, çatı silmesi, denizlik profili, köşe profili, kolon, sütun, harpuşta, payanda, kilit taşı gibi elemanlar giriyor.

Söve birçok malzemeden üretilebilir. Örneğin; ahşap söve, taş söve, mermer söve, beton söve, PVC söve ve alçı söve olabilir.

Söve yaptırmanın avantajları

*Herşeyden önce söve ile süslenme binalara estetik ve değer katar,

*Söve mantolama plakaları %60 varan ısı tasarrufu sağlar,

*Söve süslemeleri uzun ömürlüdür,

*Özellikle pencere etraflarında kullanılan söveler zeminden daha yüksek bir boyut verirler. Pencere etraflarında sövelerin altına (mermerin altına) istendiği takdirde denizlik uygulaması yapılır. Yine sövelerin üst kısmınada taç uygulaması yapıldığında pencereler çok güzel bir görünüm alırlar.

Söve hakkında daha fazla bilgiye tıklayarak ulaşabilirsiniz.