Süper Kupa Finali 2019'da Vodafone Park'ta oynanacak

2019 yılı UEFA Süper Kupa Finali'nin Beşiktaş'ın Vodafone Park Stadyumu'nda oynanmasına karar verildi

Süper Kupa Finali 2019'da Vodafone Park'ta oynanacak

UEFA 2019 yılında UEFA Süper Kupa Finali'nin Beşiktaş'ın Vodafone Park Stadyumu'nda oynanması kararı alındı. Kararla birlikte Türkiye çok önemli bir spor organizasyonuna daha ev sahipliği yapacak.

Kararı UEFA Yönetim Kurulu aldı

İsviçre'nin NYON Kentinde yaptığı toplantıda yakın dönem organizasyonlar, yer ve tarihlerle ilgili önemli kararlar alan UEFA Yönetim Kurulu, 2019 yılında gerçekleştirilecek UEFA Süper Kupa Finali'nin de İstanbul Vodafone Park Stadyumu'nda gerçekleştirilmesine yönelik karar aldı. Karar sonrasında çok önemli bir uluslararası spor organizasyonunun daha Türkiye'de gerçekleşmesi kesinleşti. UEFA Süper Kupa Finali, UEFA Ligi Şampiyonu ile Şampiyonlar Ligi Şampiyonu'nu karşı karşıya getirecek ve kazanan takım, o yılın Avrupa'daki bir numarası olarak kabu edilecek. 

Son Maç Üsküp'te oynanmıştı

UEFA'nın son Süper Kupa Finali ise Makedonya'nın Üsküp kentinde gerçekleşmişti. Karşılaşma Şampiyonlar Ligi Şampiyonu İspanyol Real Madrid ile UEFA Şampiyonu Manchester United'i karşı karşı getirmiş ve İspanyol temsilcisi maçı kazanarak Süper Kupa'yı almaya hak kazanmıştı Real Madrid, Şampiyonlar Ligi Finali'nde ise İtalya'nın Juventus ekibini mağlup etmişti. Real Madrid halen bu kupayı en çok kazanan takım olma özelliği taşıyor

Atatürk Olimpiyat Stadyumu ve Şampiyonlar Ligi Finali

Türkiye daha önceki dönemlerde de önemli futbol organizasyonları ve finallerine tanıklık etmişti. 2004-2005 UEFA Şampiyonlar Ligi Finali'nde karşılaşması 3-0 geri düşmesine rağmen 3-3'e getiren Liverpool'nu penaltı vuruşları sonrasında Şampiyonlar Ligi'ni kazandığı karşılaşma İStanbul Atatürk Olimpiyat Stadyumu'nda gerçekleşmişti. Bir diğer önemli final ise 20 Mayis 2009 tarihinde, Shakhtar Donetsk ile Werder Bremen arasında oynanan UEFA Avrupa Ligi Finali oldu. Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda gerçekleştirilen bu finali ise Ukrayna Temsilcisi kazanmıştı. 

 

Türkiye'nin de bir Süper Kupa'sı var

UEFA tarafından 1970'li yıllardan bugüne düzenlenmekte olan Süper Kupa 2000 senesinde de Türkiye'ye gelmişti. UEFA Kupası'nın İngiltere'nin Arsenal takımını penaltı vuruşları sonrasında yenerek kazanan Galatasaray, Monaco'da gerçekleştirilecek Süper Kupa Finali'ne katılmaya hak kazanmıştı. Süper Kupa Finali'nde ise İspanyol Real Madrid'i uzatmalarda Mario Jardel'in attığı altın gol ile mağlup eden Galatasaray, Türkiye spor tarihinde ilk kez bu önemli kupanın Türkiye'ye gelmesine olanak tanımıştı. 

Vodafone Park Stadyumu

Beşiktaş'ın tarihi İnönü Stadyumu'nun yıkımı sonrasında yerine inşa edilen Vodafone Arena, UEFA'nın stadyum kriterleri açısından en yüksek düzeyde yer alıyor. 41 bin 903 kişi kapasiteli stadyum, açılır kapanır koltukları ve alttan ısıtma sistemleri ile ziyaretçilerine konforlu bir maç seyri olanağı tanıyor.