Sur ve Silopi'ye 'acele kamulaştırma' kararı

Diyarbakır'ın Sur ilçesinin büyük bölümü ve Şırnak'ın Silopi ilçesi için 'acele kamulaştırma' kararı alındı.

Sur ve Silopi'ye 'acele kamulaştırma' kararı

Diyarbakır'ın tarihi Sur ilçesinin büyük bir bölümü Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararla kamulaştırıldı. Şırnak'ın Silopi ilçesinde de riskli alan olarak belirlenen çok sayıda parsel hakkında kamulaştırma kararı alındı. Karara göre Diyarbakır'da beş buçuk kilometre uzunluğundaki tarihi surların içinde kalan kısmın hemen hemen hepsi kamulaştırılmış oldu. Diyarbakır'ın Sur ilçesinde 6 mahallede sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasağın uygulandığı 6 mahallede çatışmalar sonrası oluşan ağır hasardan sonra Sur'da bundan sonra ne olacağı merak konusuydu. Bakanlar Kurulu'nun resmi gazetede yayımlanan kararı ile Sur'da 'acele kamulaştırma'kararı alındı. Kararla beraber Diyarbakır Sur kamulaştırması kapsamında ilçedeki toplam 15 mahallede bulunan toplam 368 adadaki 6 bin 300 parselin acele kamulaştırılması istendi. Bakanlar Kurulu'nun Resmi Gazete'de yer alan kararında şöyle deniliyor:

"Diyarbakır ili Sur İlçesi'nde ilan edilen riskli alan sınırları içerisinde bulunan ve ekli listede bulundukları yer ile ada ve parsel numaraları belirtilen taşınmazların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılması, adı geçen bakanlığın 16.03.2016 tarihli ve 2988 sayılı yazısı üzerine 2942 sayılı kamulaştırma kanunun 27'nci maddesine göre Bakanlar Kurulu'nca 21.03.2016 tarihinde kararlaştırılmıştır."

Sur, UNESCO'NUN Kültür Mirası Listesi'nde yer alıyor

Silopi için çıkan kamulaştırma kararı da Resmi Gazete'de yer aldı. Kamulaştırma kararrı kapsamında Barbaros, Başak, Cudi, Karşıyaka, Harunbey ve Yeşiltepe mahalleledinde çok sayıda parsel bulunuyor. UNESCO'nun Uluslararası Kültür Mirası Listesi'nde yer alan tarihi Sur ilçesinde Bakanlar Kurulu 'nun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın talebi ile aldığı kararla kamulaştırılacak parseller üzerinde Sur Belediyesi binası, bazı oteller, Cemil Paşa Konağı gibi binaların da bulunduğu belirtildi. Bakanlar Kurulu Şırnak'ın Silopi ilçesinde riskli alan olarak belirlenen çok sayıda parsel için de kamulaştırma kararı aldı.