Sürdürülebilir bir gelecek tasarlandı

Rönesans Holding tarafından düzenlenen “Sürdürülebilir Geleceği Tasarla” yarışmasına bu yıl 125 üniversiteden 1930 kişi başvurdu.

Sürdürülebilirlik kültürünün kazandırılması amacıyla geleneksel bir hale gelen, Rönesans Holding Sürdürülebilir Geleceği Tasarla yarışmasında ödül alan öğrenciler Rönesans Holding bünyesine staj yapma imkanına sahip olacaklar. Düzenlenen yarışmaya bu yıl 125 üniversiteden, 954 grup ve 1390 kişi başvurdu. Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak ve Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp’in de katıldığı ödül töreninden önce düzenlenen workshopta, Türkiye ve dünyada mimarlık ve taraşım alanına yön veren kişiler sahnedeydi. Dünyaca ünlü Fransız Mimar Christope Pillet’in yanı sıra Türkiye’nin en iyi mimarları Murat Kader, Murat Tabanlıoğlu ve Sefer Çağlar da öğrencilere ‘kendi vizyonunuza inanın’ mesajı verdi.
Ödül töreninde konuşma yapan Rönesans Holding Başkanı Dr. Erman Ilıcak, “Anadolu’nun değişik yerlerinden gelen pırıl pırıl genç mimar ve mühendis adaylarının algılarını daha da açmak, onlara yeni vizyonlar ve görüşler kazandırmak ve sektörümüzün başarılı bireyleri olarak ülkemize kazandırmak bizim için çok önemli” diyerek,  Rönesans Holding’in geleceğin mimar ve mühendislerine ihtiyacı olduğunu hatırlatan Ilıcak, “Biz onları yüreklendirmeye devam edeceğiz ki, onlar da bize daha iyi bir yaşam ve sürdürülebilir bir gelecek versin” sözlerine devam etti.

Çevreci ve yenilikçi projeler öne çıktı
Sürdürülebilir geleceği tasarla yarışması bu yıl iki farklı kategoride düzenlendi. Yeşil Bina ve Çevre Dostu Sistemler temalı yarışmanın amacı sürdürülebilirlik kriterlerine uygun çevre dostu sistemlerin kullanıldığı tasarım ve projelerin oluşturulması olarak belirlendi. Ödül alan projelerin yenilikçi, mühendislik ve mimarlık alanında anlayışı değiştirip, yeşili ve doğayı ön plana koyan projeler olması dikkat çekti. Projelerin sürdürülebilir, çevre dostu ve ekonomik olmasına önem verildi. Mimarlık dalında birincilik ödülü Gazi Üniversitesi’nden Gökhan Hezer’e, ikincilik ödülü TOBB Ekonomi ve Teknik Üniversitesi’nden Özge Ceylin Yıldırım’a ve üçüncülük ödülü ise Anadolu Üniversitesi’nden Yakup Akgöçmen, Tauhid Hasan ve Ali Tuğay’a verildi.
Mimarlık dalında birincilik ödülü Uluslararası Antalya Üniversitesi’nden Müge Develier, Mustafa Ekicim, Farzona Abidova, Mehmet Safa Karahan ve Hüseyin Özer’den oluşan takım,  ikincilik ödülünü, ODTÜ’den Cevat Efe Şahin, Cem Dağdeviren, Duygu Arslan ve Furkan Sivri’den oluşan takım ve üçüncülük ödülünü ise Uludağ Üniversitesi’nden Orhan Melih Rızvanoğlu kazandı.  Ödül alan öğrenciler aynı zamanda Rönesans Holding’de staj yapma imkanı da elde edecekler. 

Firma Bilgisi: Rönesans Holding