Takibe düşen kredide korkutan ivme

Türkiye Bankalar Birliği'nin 2016 ilk çeyrek dönemine ait bankacılık verileri, takibe düşen kredi oranlarındaki yükselişe dikkat çekti.

Takibe düşen kredide korkutan ivme

Türkiye Bankalar Birliği 2016 yılının ilk çeyreğine ait temel bankacılık verilerini kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan verilerin en dikkat çekici boyutu takipteki kredi oranlarındaki yükseliş oldu. 

Takipteki kredi miktarında korkutan yükseliş
Açıklanan verilere göre, bu dönemde yüzde 12 düzeyinde bir artışla 1.54 trilyon TL'lik kredi kullanıldı. Geçen yılın aynı dönemine kıyasla, bu oran içinde takibe düşen kredi oranı, geçen yıl yüzde 2.8 iken bu yıl yüzde 3.3 düzeyine yükseldi. Kategorilere göre artışta ise farklı düzeylerde yükselişe işaret etti. Buna göre takipteki kredilerdeki en yüksek artış kredi kartı kategorisinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde kredi kartış takibine düşen oran yüzde 7.7 iken 2016'nın ilk çeyreğinde yüzde 9.3 düzeyine yükseldi. Bireysel kredilerdeki takip oranı ise bir sene içerisinde yüz de 3.5'den 4.6'ya sıçradı.

 

Takibe düşen kredide korkutan ivme

 

Türkiye Avrupa ülkelerinden iyi durumda ama...
Söz konusu rakamları ve yükseliş eğilimini yorumlayan uzmanlar yüzde 3.3 düzeyindeki takip oranının Türkiye'yi halen Avrupa'nın bir çok ülkesinin gerisinde olduğunu vurguluyor. Bununla birlikte kritik düzey olarak kabul edilen yüzde 4 ve üstü seviyeye yönelen kararlı bir eğilimin izleri de okunuyor. Uzmanlara göre yüzde 4 ve üstü takipteki kredi olgusu, ekonomi açısından bir tehlike arz ediyor. 

Yıl sonuna dek yüzde 3.5 alt limiti
Yıl sonuna ilişkin tahminlerde de bulunan uzmanlar, 2016'nın 3.5-3.6 düzeyinde kapatılacağı kanaatini taşıyor. Ancak yüzde 4 düzeyine gidişatı engellemek açısından da özellikle Hükümet'in başta iflas erteleme hususunda önemli çalışmalar yürüttüğünü belirten uzmanlar:

"Söz konusu adımları takipteki kredi oranlarının daha da yükselmesini önlemeye yönelik adımlar olarak okuyabiliriz..." görüşünü paylaşıyor.