Takyidat ne demek?

Gayrimenkul satın almaya karar verdikten sonra o gayrimenkulün bağlı olduğu tapu sicil müdürlüğüne gidilip tapu üzerinde takyidat olup olmadığına bakılması gerekiyor. Takyidat ne demek, nasıl öğrenilir? sizler için derledik...

Takyidat ne demek?

Gayrimenkul satın almaya karar verdikten sonra o gayrimenkulün bağlı olduğu tapu sicil müdürlüğüne gidilip tapu üzerinde takyidat olup olmadığına bakılması gerekiyor. Takyidat ne demek, nasıl öğrenilir? sizler için derledik... 

Takyidat, bir taşınmaz üzerinde herhangi bir şerhin ya da borcun olup olmadığını gösteren, mülkiyet hakkını sınırlayabilen ve gayrimenkul üzerinde 3. kişiler lehine kurulmuş haklar sağlayabilen bilgilerdir. Bu bilgiler tapudan edinilebiliyor. Takyidat, gayrimenkul tapusu üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını kontrol eder. Gayrimenkul el değiştirmeden önce alıcı tarafından talep edilir. Eğer gayrimenkul üzerinde başkasına ait hak varsa tapu sicilinde görülebilir. 

Takyidatlar gayrimenkul değerini etkileyebiliyor ve söz konusu gayrimenkulün kullanımına daire kuralları gösteriyor. Bu sebepten kullanıma dair kuralları gösteren takyidatlarınların önceden bilinmesi gerekiyor. Bu gibi durumlar satışa engel olmasa bile satın alındığında yeni sahibi risk ve zarar uğratabiliyor. 

 

Takyidat ne demek?

Takyidat ne demek, nasıl öğrenilir? 
Satın almak istediğiniz gayrimenkul üzerinde takyidat olup olmadığı öğrenmek için tapu dairesine gitmek gerekiyor. Burada gayrimenkulün tapu kütüğüne bakılarak hangi takyidatların olduğu görülebiliyor. 

Tapu takyidatları, gayrimenkulün tapu kaydında yer alan ve malikin hakkını kısıtlayan ya da gayrimenkulün teminat değerini etkileyen kayıtlardır. Kısıtlayıcı takyidatlardan bazıları ise şöyle; Vakıf şerhi, kira şerhi, aile konutu şerhi, ticari terk şerhi, sükna hakkı, iflas şerhi, kat karşılığı inşaat şerhi, şufa hakkı, intifa hakkı, vefa hakkı ve haciz.