Tapu harcı hesaplama 2016!

Tapu harcı hesaplama 2016 nasıl yapılacak? Detaylarıyla açıkladık.

Tapu harcı hesaplama 2016!

Tapu harcı, bir gayrimenkul satışında, söz konusu satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ödenmesi zorunlu bir para. Alıcıyla satıcının tapu dairesinde satış işlemini yapabilmek için ödediği bu paranın ne kadar olacağı ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen oranlara göre hesaplanıyor. Peki tapu harcı hesaplama 2016 oranları ne kadar?

Gayrimenkul satışlarında ödenecek tapu harcının 2016 yılı oranı yüzde 2 olarak netleştirildi. Yani satılacak konutun satış bedeli üzerinden yüzde 2 oranında tapu harcı miktarının ödenmesi gerekiyor.

Tapu harcını kim öder?

Tapu harcı ödemesi demişken, bu harcın alıcı mı yoksa satıcının mı ödemesi gerektiğini de hemen belirtelim. İlgili kanun gereğince tapu harcı, hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenmek zorunda. Tabii kanunlar bunu söylerken; uygulamada farklı yollara sapılabiliyor. Konutu satan kişi, alıcıyla anlaşma sağlayarak, ödenmesi gereken yüzde 4’lük tapu harcı oranını alıcıya ödettirebiliyor.

Tapu harcı döner sermaye 2016

Tapu masrafları dahilinde sadece tapu harcı da bulunmuyor. Harç dışında tapu döner sermaye masrafları da alıcı ve satıcının karşısına çıkıyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılı tarifesine göre, tapu döner sermaye tutarı ise yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranı ile birlikte 82,50 lira olarak belirlendi.

Tapu harcı hesaplama 2016

2016 yılında tapu harcının ne kadar olacağı konusunu bir örnekle somutlaştırmakta fayda var. Konutunuzu 100 bin liraya sattığınızı düşünelim. 100 bin liralık satış bedeline sahip konut içinyılında 2016 ödenmesi gereken tapu harcı, bu bedelin yüzde 2’si yani 2 bin lira olur.