Tapu harcı hesaplama

Bir gayrimenkul satışında, satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ödenmesi gereken tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tapu harcı hesaplama...

Tapu harcı hesaplama

Bir gayrimenkul satışında, satış işlemlerinin gerçekleştirilmesi için ödenmesi gereken tapu harcı nasıl hesaplanır? İşte tapu harcı hesaplama... Alıcı ile satıcının tapu dairesinde satış işlemini yapabilmek için ödediği tapu harcının ne kadar olacağı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen oranlara göre hesaplanıyor. Tapu harcı hesaplama 2016 yılında nasıl olacak? sizler için derledik...

2016 yılında tapu harcı oranı yüzde 2 oldu. Satılacak konutun satış bedeli üzerinde yüzde 2 oranında tapu harcı ödenecek. İlgili kanuna göre tapu harcı, hem alıcı hem de satıcı tarafından ayrı ayrı ödenecek. Bazı satıcılar ise alıcı ile anlaşma sağlayarak ödenmesi gereken tapu harcının toplam yüzde 4'lük tutarın tamamını alıcıya ödettirebiliyor. 

Tapu masraflarında harç dışında tapu döner sermaye masrafları da bulunuyor. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün 2016 tarifesine göre, tapu döner sermaye tutarı yüzde 10,11'lik yeniden değerleme oranı ile beraber 82,50 lira olarak belirlendi. 

Tapu harcı hesaplama 

Tapu harcı 2016 yılında yüzde 2 olarak netleştirildi. Yani 100 bin liraya sattığınız bir konutun, 100 bin liralık satış bedeline göre 2016 yılında ödenmesi gereken tapu harcı o bedelin yüzde 2'si yani 2 bin liradır. Başka bir örnekle açıklamak gerekirse bedeli 200 bin TL olan bit konutun tapu harcı, 4 bin TL'dir. Bu bedel hem alıcı hem de satıcı tarafından ödendiği için 4 bin TL alıcı, 4 bin TL satıcı olmak üzere toplam 8 bin TL tapu harcı ödenmesi gerekir.