Tapu harcı ne kadar?

‘Tapu harcı ne kadar’ sorusunun yanıtını somut bir örnek üzerinden anlamaya ne dersiniz? Milyonlarca insanın yanıtını aradığı bu soruyu evini satan Ayşe Hanım üzerinden yanıtladık.

Tapu harcı ne kadar?

Ayşe Hanım evini 200 bin liraya satıyor. Tapu harcı hesaplama 2015’e göre Ayşe Hanım, tapu dairesinde 4 bin liralık bir tapu harcı yatıracak. Tabi evi sattığı kişi de ayrıca 4 bin lira ödeyecek. Çünkü tapu harcı 2015 oranlarına göre, gerçek satış bedelinin binde 20’sini alıcının, binde 20’sinin ise satıcı tarafından ödenmesi gerekiyor. Ancak teoride böyle olan bu durum pratikte hiçte öyle değil. Nitekim Türkiye’de tapu harcı bedelinin tamamı genellikle alıcılar tarafından ödenmekte. Bu bağlamda Ayşe Hanım’ın evini satın alan kişinin tüm tapu harcı miktarını ödeyeceğini varsayarsak, 200 bin liralık ev için alıcının ödeyeceği toplam tapu harcı bedeli 8 bin lira olur. ‘Tapu harcı ne kadar’ sorusunun yanıtını Ayşe Hanım’ın evi üzerinden verdik. Tabii bu örnekleri çoğaltmakta mümkün.

Tapu harcı 2015 hesaplama örnekleri  

*400 bin liralık evin 2015 tapu harcı bedeli 16 bin lira,

*300 bin liralık evin 2015 tapu harcı bedeli 12 bin lira,

*200 bin liralık evin 2015 tapu harcı bedeli 8 bin lira olur.

Tapu harcı döner sermaye 2015

Tapu harcı ne kadar’ sorusunu örnekler üzerinden somut bir şekilde verdikten sonra gelelim bu işin döner sermaye ücretine. Nitekim gayrimenkul satışında tek masraf tapu harcı değil. Tapu döner sermaye masrafları da ev satışında karşımıza çıkmakta. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün 2015 yılı tarifesine göre, tapu döner sermaye tutarı ise yüzde 10,11’lik yeniden değerleme oranı ile birlikte 82,50 lira olarak belirlendi.